FOTO - archiv

K poctě slavného režiséra

Sté výročí narození světoznámého švédského režiséra Ingmara Bergmana připomene během letošního roku cyklus ­»Bergman 100«. U nás se uskuteční v rámci spolupráce několika institucí.

Slavný Ingmar Bergman (1918-2007, na snímku) patří bezpochyby mezi nejznámější osobnosti světové kultury 20. století. Je považován za jednu ze zásadních osobností kinematografického umění. Řadí se do nevelké, leč exkluzivní skupinky filmařů, mezi něž patřili zejména Antonioni, Ejzenštejn, Fellini či Tarkovskij – jejich příjmení jen málokdy potřebují upřesnění křestním jménem.

Letošní »Projekt Bergman 100« vzniká jako výsledek dělné spolupráce institucí, které spojuje zájem o Bergmanovo dílo. Jak uvedli zástupci zainteresovaných subjektů, společným cílem projektu je snaha o zastřešení odlišně pojatých akcí k uctění režisérova výročí. Spojují se tak aktivity Velvyslanectví Švédska v ČR, filmových distributorů, festivalů i filmové a divadelní školy.

Bergmanova kariéra je jedinečná už svým rozsahem. Od svého režisérského debutu v Krizi (1946) až k titulu Fanny a Alexandr (1982) činorodě plodný umělec stihl natočit přes čtyřicet titulů. Jsou mezi nimi i díla výrazně nadčasových hodnot, kupříkladu Večer kejklířů (1953), Sedmá pečeť (1957), Lesní jahody (1957), Mlčení (1963) či Persona (1966). Jsou považována za vrcholnou klasiku. Bergmanova schopnost využít a zhodnotit masmédium filmu, které je zároveň průmyslem i uměním, byla obdivuhodná. Dokázala zaujmout hluboce niternou formou vyjádření, působivě dokonale zachycovala hmatatelnou dějovou linii stejně jako existenciální a psychologické problémy.

Letošnímu 100. výročí Bergmanova narození je například věnována výstava plakátů k filmům tohoto legendárního režiséra v pražském kině Aero. Výběr propojuje návrhy našich autorů k filmům uvedeným v našich kinech do roku 1989 s plakáty tvůrců polských a německých. Například výtvarník Josef Vyleťal využil pro poutač k filmu Mlčení výřez z obrazu Salvatora Dalího, čímž vytvořil svůj tradičně expresivní, surrealisticky pojatý plakát. Jeho vrstevník Milan Grygar se naopak spokojil s minimalistickým detailem hodin k Lesním jahodám. Bergmanovy filmy doprovodili také další významní umělci, například Libor Fára (Scény z manželského života), Jiří Šalamoun (Hanba) či Karel Vaca (Úsměvy letní noci). Kolekci zajímavě doplňuje studentský filmový plakát Petra Korunky z roku 2006 (Mlčení).

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 13 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.