S dcerou Jiřinou Annou Jandovou

Dalibor Janda: Největším Čechem je Švejk!

Zní to až neuvěřitelně, ale čtyřnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda letos oslaví 65. narozeniny. A půlkulatiny oslaví na slavnostním galavečeru, který se bude konat za měsíc a kousek, v pondělí 19. března 2018 od 19.00 hodin v magické pražské Lucerně. Haló noviny mají tu čest být jedním z partnerů velkolepé akce a večer to bude opravdu nezapomenutelný, a to nejen díky nesmrtelným hitům zpěváka, ale i jeho kolegům, kteří do Lucerny dorazí, a také díky tomu, že na samotného Dalibora čeká i nějaké to překvapení. Galashow bude ovšem jen slavnostním výkopem pro další navazující koncerty.  Legendární »Hurikán« má zkrátka stále co nabídnout a je i plný neutuchající energie…

Pětašedesát let, to budou pořádné oslavy, nemýlím-li se…

Jednadvacátého března mi bude 65 let. A u této příležitosti chystáme turné po Československu. Záměrně používám toto označení, protože polovička koncertů bude po Čechách a Moravě, a polovička po Slovensku. Začínáme v pondělí 19. března v Praze, protože jednadvacátého bohužel nebyla Lucerna volná, a skončíme symbolicky v Bratislavě. Ale pozor – když říkám »skončíme«, mám tím na mysli závěr turné, nikoli kariéry. Aby se zas někde neříkalo, že Dalibor Janda definitivně končí…! Dal jsem si okolo Vánoc na měsíc pauzu, a to byla zhruba ideální doba k dobití baterek. Kdyby člověk nezpíval rok nebo dva v kuse, už by se do toho, podle mě, nedostal. Je potřeba být neustále v kontaktu s fanoušky. Dneska je všechno rychlejší než kdysi. Za půlrok přijdete na pódium a zjistíte, kolik času uplynulo. Lidi najednou zajímají úplně jiné věci. A já s nimi opravdu u autogramiád probírám nejen muziku. Oni vědí, že mě baví historie a vesmír. A tak začínají povídat o astrologii či hvězdářství. A bývá to hodně poučné i inspirativní.

Stylový dort pro oslavence

To jste si teď docela naběhl na otázku. Existuje podle vás mimozemský život?

Teoreticky určitě ano, ale prakticky se o tom nikdy nedozvíme. Vzdálenosti jsou tak obrovské, že kdyby se k nám mimozemšťané někdy dostali, pak to bude určitě jinak, než aby sem doletěli. Muselo by se jednat o něco, co my tady na Zemi neznáme. Ale to je skutečně jen teorie…

Prozraďte, co je tím magnetem, který vás vrací na pódium a do nahrávacího studia? Fanoušci, láska k hudbě, nebo třeba peníze?

Peníze zaplaťpánbůh ne. Měl jsem štěstí a fanoušci mi natolik přáli, že se živit muzikou nemusím. Už mě uživila. Samozřejmě, že člověk zná svoji hodnotu, a když jezdíte na vystoupení, nemůžete se nabízet za pár korun – to by bylo špatně. Taky nebudete prodávat mercedes nebo bavoráka jako ojeté auto. A tak dělám nějaké čtyři koncerty měsíčně, aby mě to bavilo a stálo to za to…

Co vás nabíjí, abyste se s radostí a energií neustále vracel na pódia? Sport či nějaký jiný koníček?

Baví mě zahrada. Mám své arboretum - sázím stromky, ostříhávám bonsaje. Nechybí tam jezírka s jesetery. A sochy – ať už velké, nebo malé. Od panovníků, počínaje Karlem IV. a konče třeba Ferdinandem I., přes rarity. Teď jsem si tam postavil zmenšeninu Cheopsovy pyramidy, moai z Velikonočních ostrovů, ale třeba i tvář z Marsu, kterou jsem si nechal udělat podle záběrů z NASA. Jediné, co mi doposavad schází, je socha Švejka. Vím o krásné kopii, kde Švejk sedí na lavičce. Až ji získám, budu úplně spokojený.

Když už padla řeč na panovníky a vaši lásku k historii, opět bych, pokud dovolíte, na chvíli odbočil. Kdo byl podle vás největší Čech?

Tak tuhle otázku si dovolím trochu zlehčit a zesměšnit. Podle mě byl největší Čechem opravdu ten Švejk. Když si ho pouštím, slyším, jak je neustále aktuální – i co se politiky týče. Se vším všudy. To je přesně ono!

Jsou interpreti, které jejich fanoušci nepustí domů, dokud nezahrají svůj největší hit. Vy máte to štěstí, že jste jich vyprodukoval desítky, což je patrné i z rozhlasového éteru. Přesto se vás zeptám: kterou písničku, popřípadě písničky, si naživo nikdy nedovolíte vynechat?

Víte, co je nejhorší? Když mám koncert a publikum už od první písničky řve: »Zahraj Hurikán!« Tuhle píseň většinou hraji na konci, ale už od počátku poslouchám tohle skandování. Takže k vaší otázce: je to především Hurikán, ale i Oheň, voda, vítr; Kde jsi; Hráli jsme kličkovanou; Žít jako kaskadér nebo Padá hvězda. Ty musím zpívat. Nemůžu si dovolit je vynechat. A pak se u autogramiády po koncertě dozvídám, že jsem měl zazpívat takové ty věci jako Tisíckrát krásnější, Stoletý stařec, Vchází bez vyzvání nebo Vždycky jsem to já. Takových patnáct písní patří ke stálicím, a to nemluvím o tom, že koncerty začínáme klasicky – písní Všechno na Mars.

A jak jsou na tom nové písničky? Sledují je lidé podobně detailně? Přiznám se, že třeba poslední singl Někde v zemi nad Zemí ze stejnojmenného alba se mi moc libí…

Nové věci znají lidé málo. Stačí porovnat sledovanost na videokanálu YouTube. Hurikán má čtyři miliony zhlédnutí, ale třeba vámi zmiňovaná písnička jich má pár tisíc. Je to bohužel i tím, že jsme to hodili na »Office YouTube«, ale lidi nevědí, že je to oficiální, a pořád sledují bídné kopie té skladby, které nejsou ani hezké. Do budoucna se musíme polepšit a některé věci upřesnit. Ale pozor – třeba další píseň z posledního alba Já si tě najdu má přes sto tisíc zhlédnutí, a velmi úspěšný je třeba, což jsem vysledoval i na koncertech, duet s mojí dcerou Jiřinou Annou Pátý perný den. Ten vidělo skoro čtvrt milionu lidí.

Vím o vás, že si přesně počítáte, kolik koncertů jste již absolvoval. Jaké je tedy aktuální číslo?

Loni jsme oslavili 4500. koncert. To vše jsme stihli od roku 1983, kdy jsme začali koncertně jezdit s kapelou Prototyp.

Který z těch koncertů je pro vás tím absolutně nezapomenutelným v pozitivním slova smyslu? A který naopak negativně?

Těch zážitků byla za ta léta strašná spousta! Například nedávno v Plzni – to je tak pět let – nám vypadl proud, volali jsme na elektrikáře i na elektrické závody, a pak jsme zjistili, že někdo vykopl »spojku«. Když aparatura hapruje, bývá to vždycky nepříjemné… Naproti tomu nikdy nezapomenu na Hradec Králové, kdy na fotbalový stadion přišlo 45 tisíc lidí. A pak taky všechna ta letní kina a amfiteátry. My jsme v 80. letech projeli stovky koncertů po halách a hráli i dvakrát za den, třeba v pražské Sportovní hale. Odpoledne přišlo 20 tisíc lidí, včetně dětí, a večer pak 14 tisíc. To nikdy z paměti nevymažu! A dostal jsem za to 800 korun (úsměv). Nevím, jestli by Michael Jackson vystoupil dvakrát za den za takovou směšnou částku, ale i to nám tehdy lidi záviděli… K tomu ovšem musím přidat také novější zážitky v čele s fantastickou O2 arenou před čtyřmi lety. A pak jsou to naopak ty trapasy, kdy člověk na koncertě zapomene text a dokola opakuje jednu sloku a refrén. Teď jsem naštěstí objevil pozlátko, že v předních řadách sedí skalní fanoušci, kteří znají texty absolutně nazpaměť, tak se dokážu chytit podle nich. Když se spletu, oni už se smějou…

Zmínil jste O2 arenu. Neuvažoval jste v souvislosti s 65. narozeninami o koncertu v jejích prostorách?

Pronájem 02 areny představuje milionové částky. A s tím související nervy. Omarodíte, dostanete rýmu a nemůžete zpívat – člověk nikdy neví, co se může stát… Cenový rozdíl oproti Lucerně je opravdu velký. Kdyby nějaké komplikace nastaly tady, už by se z toho až tak nestřílelo. Navíc, kdykoli vyrazím na Moravu a na Slovensku a řeknu, že budu hrát v pražské Lucerně, má to neuvěřitelný zvuk. Tam to vnímají jako absolutní pecku!

Máte nějaký nesplněný profesní sen do budoucna?

Rád bych, abych v budoucnu přijel, pouze jako host, na koncerty své dcery Jiřiny Anny, která mě teď doprovází na mých vystoupeních a neumím si to bez ní - včetně organizace a všeho, co k tomu patří - vůbec představit. Změna by ale byla v tom, že bych najednou byl pouze doprovod, zazpíval bych své tři čtyři věci a zbytek koncertu by byl jen o Jiřince. Přijel bych si tak na vozejčku, střihl si »Kaskadéra« – a všichni by byli spokojení (smích).

Petr KOJZAR

FOTO – Petr BRODECKÝ (2) a archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 18 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2018-02-04 10:12
Bohužel!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.