Mezinárodní hokejový zápas v Itálii proti místním borcům. Největší posilou našeho týmu byl Dominik Hašek (uprostřed), vítěz Stanley Cupu a hrdina z Nagana. Vedle něj zprava prezident Československého lva Robert Nosek, Libor Petrů, jeho syn Leon Petrů – sportovní manažer týmu, a herec Robert Jaškow (vpravo).

Československo žije. Je tu Lev!

Československý lev. To je nejen symbol naší, dnes již bohužel bývalé, česko-slovenské státnosti, ale také název fotbalového týmu celebrit. Kloubí se v něm herci, zpěváci, moderátoři s bývalými slavnými fotbalisty či hokejisty. Pro diváky nesmírně atraktivní záležitost. A za tím vším stojí coby organizátor a duchovní otec Libor Petrů - zpěvák, skladatel, moderátor a imitátor v jedné osobě.

Ten vždy rád hrával fotbal, navíc dobře. I proto byl členem mnoha týmů showbyznysu, v nichž se seznámil s takovými hráči, jakými jsou Antonín Panenka, Jan Berger, Tomáš Skuhravý, Václav Němeček, Ivan Hašek a další bývalí reprezentanti Československa nebo České republiky. »Zahrát si s nimi, to je paráda, protože člověk toho nemusí moc umět, dostane míč do nohy nebo přihrávku před prázdnou branku a hned dá gól,« usmál se Libor Petrů.

Spolu s moderátorem Radkem Komorášem šli ještě dál a založili v roce 1995 fotbalový tým Arabela, s nímž jezdili po celé republice, navíc to pak vyšperkovali o zájezdy do zahraničí. »V roce 2002 navíc ve spolupráci s Martinem Severou vznikl Kolumbus V. Y. P. Ale v Arabele jsem tak nějak průběžně působil dál, i když to pak převzal už zase jiný kamarád. No a asi před zhruba čtyřmi lety si syn vymyslel, že by nebylo úplně špatné udělat něco jako mezinárodní tým. Tak jsme oslovili slovenskou stranu a uspěli, z čehož jsem měl velkou radost, protože jsem takový, řekl bych, zarputilý Čechoslovák. Kdyby se v roce 1992 uskutečnilo referendum, hlasoval bych proti rozdělení státu. Mám na Slovensku plno kamarádů a jsem na tom názorově jako nebožtík Marián Labuda, který říkával, že miluje Československo,« rozpovídal se pro náš deník Libor Petrů.

V roce 2014 tak vzniklo sportovní mužstvo celebrit, které jezdí po Česku, Slovenku, ale i dalších zemích, a pořádá exhibice nejen ve fotbale, nýbrž například také v hokeji či tenise. »Propagujeme myšlenku sjednocení Československa, aspoň na té sportovně-kulturní úrovni. A když jedeme do zahraničí, přijíždíme tam jako Československo, nikoli jako Česko nebo Slovensko, což je také zajímavé. Hráli jsme hokej v Itálii, fotbal v Rakousku a teď se chystá hokejový duel dokonce v Chicagu a fotbalový v Mexiku.«

»Lev nás baví!«

V kádru Československého lva se postupně vystřídaly stovky lidí. A všichni jezdí s nadšením a potěšením. »Chodím si zahrát za tým Československého lva velmi rád, protože naše generace má na Slovensku mnoho přátel a bývalé spoluhráče, nejen z Bělehradu. Navíc Slovensko pro mě není cizí stát,« potvrdil výše uvedená slova hlavního organizátora hrdina slavného bělehradského finále z ME roku 1976 Antonín Panenka.

Někdejší slavné sportovce exhibiční akce baví. »Když zrovna netrénuji v Emirátech, přijedu rád kdykoli a kamkoli,« prohlásil bývalý nejlepší tuzemský fotbalista a dnes trenér Ivan Hašek. »Vždy rád hraji za Československého lva, když mám volno. Je tam skvělá parta lidí, spousta legrace a bezva fotbálek,« připojil Tomáš Vlasák, trojnásobný mistr světa v ledním hokeji z přelomu tisíciletí.

Podobně mluví i další hokejová osobnost – sparťanská legenda a otec obránce NHL Radko Gudase Leo Gudas: »Kdykoli máme především v létě se synem čas, s potěšením oba za tým osobností nastoupíme!«

Řev i drápy

S humorem sobě vlastním přistupuje ke svému »angažmá« herec Jaroslav Sypal: »Umím víc řvát než král džungle a taky občas vystrčím drápy jako on, proto mě baví hrát za mužstvo Československého lva. Ale nerad bych skončil v nějakém cirkuse nebo v kleci.«

A s úsměvem nám ohodnotil svou účast v dresu týmu celebrit rovněž olympijský vítěz v ledním hokeji Martin Procházka: »No… Nagano to není, ale rád si s klukama hokej nebo fotbal za Československého lva zahraju.«

Z dalších známých osobností, které si pod patronací Libora Petrů jednou či vícekrát zasportovaly, jmenujme třeba Tomáše Skuhravého, Dušana Herdu, Petra Herdu, Karola Dobiáše, Františka Štambachera, Kamila Střihavku, Michala Hudčeka, Romana Skameneho, Petra Vondráčka, Zbyňka Drdu či Vlastu Korce. A například tři posledně jmenovaní umělci si podle Libora Petrů s míčem velmi dobře rozumějí a vyrovnají se i »profíkům«.

Manželký pár

Jediným manželským párem, který nastupuje za tým Československého lva, jsou Luděk a Adriana Sobotovi. »Luděk hraje – když venku prší – fotbal v pláštěnce a já se starám o slavnostní výkop,« prozradila manželka slavného herce a komika. Právě k jeho osobě se vážou nejkurióznější příběhy z historie Československého lva. Scénka s pláštěnkou pochází z Prosetína a všechny velmi pobavila. »Hodně pršelo a Luděk nechtěl nastydnout, což v jeho věku chápu, ale vyběhnout s pláštěnkou je opravdu originalita, kterou jsem ještě nikde na žádné úrovni neviděl,« popsal Libor Petrů a připojil ještě jednu historku. Rád ji prý vypráví na kulturních akcích, ale líčení prý zabere nějakých patnáct minut. »Když to mám zkrátit, Luděk nám všem před cestou na karibský Guadeloupe na letišti řekl, že spadne letadlo a všichni jsme to měli v hlavách. Všem nám cestu pořádně opepřil! Samozřejmě to neměl ze své hlavy - řekl mu to nebožtík Jiří Krytinář, který měl jet a pak nejel. Naštvalo ho to, a tak řekl Luďkovi Sobotovi, že si vykládal karty a v nich mu vyšla letecká tragédie. A tak ho chce jako kamaráda zachránit. No a k tomu se váže právě to vyprávění, které trvá opravdu čtvrt hodiny,« dodal Petrů.

Pivo, kafe, limča

Mezi jednotlivými členy Československého lva panují nesmírně přátelské vztahy, a tak většinou hráči po utkání neodjíždějí domů. »V mužstvu to máme dobře zorganizované v tom smyslu, že pokud lidé večer nemají nějaké divadlo nebo jiné naléhavé závazky, nepospíchají, takže se zdrží, pokecají s pořadatelem, s fanoušky a s domácím týmem, najedí se, napijí – přitom nejsou nějak rozežraní. Jim stačí gulášek, páreček a klasika: pivo, kafe, limča,« popsal Petrů.

A jak to vypadá po utkání v šatně? »Je to stejné jako u jakéhokoli týmu, třeba i profesionálního. Nemyslím tím samozřejmě ligové. Zkrátka když vyhrajeme, tak je lepší nálada, a když se prohraje, nebývá nijak horší. Ne že by nám to bylo jedno, jsme soutěživí a chceme vyhrát, nicméně není to ten nejdůležitější fakt.«

Podle přání pořadatele občas Petrů a spol. připraví i kulturní program před utkáním, po jeho skončení nebo o přestávce. »Kdysi s námi jezdil nebožtík Krytinář nebo Zdeněk Srstka a diváci na ně kopali penalty. Jak děti, tak i ženy. Byl to oblíbený přestávkový program. Taky jsme občas hrávali fotbal na třetiny. A nebo – a to je gró po skončení zápasu – jsme pořádali dvouhodinový kulturní program, kde zpěváci zazpívali, herci řekli vtipy a povídali, stejně jako sportovci, kteří vyprávěli o svých úspěších. To se vždy dobře a rádo poslouchá,« povyprávěl Libor Petrů.

Stoleté výročí

Finance se, jako u všech projektů, neshánějí jednoduše. »Většinou jsou tři cesty. Buď nás pozve pořadatel a hradí nám náklady, nebo si seženeme sponzory, kteří cestu zaplatí. A třetí možnost je, že s námi letí podnikatelé, pro které je čest být po boku sportovních nebo kulturních osobností, a když si s nimi chtějí zahrát, tak je zkrátka zadotují,« uvedl šéf Československého lva.

Co dodat? Snad jen, že pokud chcete zpestřit jakékoli oslavy ve městě nebo v obci exhibičním sportovním utkáním Československého lva, stačí navštívit oficiální webové stránky www.ceskoslovenskylev.eu nebo Facebook, kde se objevují pravidelné příspěvky o týmu. »Letos je stoleté výročí od vzniku Československa, takže bychom chtěli naše akce opět o něco povýšit,« zakončil naše vyprávění Libor Petrů. Budeme držet palce!

(pk)

FOTO – archiv Libora PETRŮ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 16 hlasů.

(pk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.