S kolegyní-kouzelnicí Hankou Mašlíkovou Reinders

Pavel Kožíšek se neustále zdokonaluje

Byl první únorový den, kdy nejznámější český iluzionista Pavel Kožíšek představil médiím svůj další originální »kousek«. V Líbeznicích u Prahy otevřel pro veřejnost nový Zrcadlový labyrint, v němž si přijdou na své nejen ti nejmenší, ale také jejich rodičovstvo, což bylo koneckonců patrné i z toho, jak dobře se při »otvíračce« se svými ratolestmi bavili mj. Iveta Vítová, Pavel Trávníček, Jana Adamcová či Jan Rosák. Dozvědět více se o této novince můžete na internetových stránkách www.zrcadlovylabyrint.cz a nebo z následujícího rozhovoru…

Co vše nového v Líbeznicích vzniklo?

Otevřeli jsme zde nový Zrcadlový labyrint, kde je velké bludiště. Máme tady jednou tolik zrcadel než slavnější Petřín! Dále je tady síň smíchu s vtipnými zakřivenými zrcadly, což ocení především ti nejmenší, a těm větším se líbí pro změnu zajímavé interaktivní optické klamy s kouzelnickou tematikou. Oblíbená je i antigravitační místnost, kde se vyfotíte, snímek pak obrátíte a můžete ho poslat kamarádům a pochlubit se, jak coby Spidermani lezete u stropu nebo jak se vám nad hlavou vznáší levitační stoleček.

Pavel Kožíšek se svými syny v antigravitační místnosti. Schválně – zkuste si fotografii otočit o 180 stupňů…

Budete mít otevřeno neustále, nebo jen v době, kdy je v Divadle kouzel v Líbeznicích představení?

Máme otevřeno celoročně každou sobotu a neděli - od 11 do 17 hodin.

Jak vlastně vznikl nápad na vytvoření zmíněné novinky? Jednoho dne ráno jste se probudil a řekl si, že to v budově Divadle kouzel musíte zvelebit? Nebo to bylo celé trochu jinak?

Nápad jsem v sobě nosil již delší dobu. A když se uvolnily prostory v přízemí Divadla kouzel, už jsem to měl celé delší dobu rozkreslené a rozplánované. Nebyl to tudíž žádný blesk z čistého nebe! Víte, v minulosti jsem měl tu čest objet různá zrcadlová bludiště - nejen u nás, ale i v zahraničí - a nechal jsem se jimi inspirovat. Šlo jen o to, aby to u nás bylo jinačí, a realizační firma dostala jasné zadání a udělala to opravdu luxusně. Takže v našem bludišti nehrozí, že byste ho prošel s rukama v kapsách jako jinde. A navíc se často stane, že návštěvníci vejdou vchodem, a vyjdou zase tudy. Takže ani nedojdou tam, kde by měli správně skončit. Tedy k východu (smích).

Jaké máte zatím ohlasy na vytvořenou novinku?

Na počátku února jsme měli slavnostní otevření, ale už v lednu jsme spustili zkušební provoz. Reakce byly více než pozitivní a z toho máme opravdu velikánskou radost!

Nerozmlouvala vám rodina, že se nemáte pouštět do dalšího riskantního projektu?

Oni už mě znají a vědí, že by to stejně bylo zbytečné (úsměv). Teď jsou spolu se mnou šťastni, jak je to celé hezky udělané. To samozřejmě nechválím sebe, ale realizační firmu. Prvotní reakce jsou skutečně úžasné, takže mi to dělá jen samou radost!

Když se vrátíte v čase – jak vás vlastně kdysi napadlo založit kouzelnické divadlo? A ve kterém roce to vlastně bylo?

V roce 2003. Nyní hrajeme čtyři tituly pro děti, protože svět kouzel je především světem dětské fantazie, kde neplatí žádné přírodní ani fyzikální zákony. Ale také máme pořad pro dospělé plný velkých »copperfieldovských« iluzí. V Magických esech procházím nebezpečným ventilátorem, střílím kolegyně z děla, náhodná divačka z publika levituje v plných světlech na metr od hlediště, máme tam čtyřmetrovou skluzavku času – zkrátka je to velká show, kterou obhospodařuje se mnou dalších třicet lidí. A lákadlem je i salonek Harryho Houdiniho, což byl nejslavnější kouzelník všech dob, který dokázal uniknout z jakéhokoli vězení, sevření pout - a tak bychom mohli dále pokračovat. U nás spatří návštěvníci ukázky z jeho legendárních úniků, ale také kouzelnickou hůlku, která prý splní každému, kdo se jí dotkne, přání. Za ty roky je hodně ošoupaná a těší mě, když nám diváci píšou maily a volají, že se jim přání opravdu splnilo opravdu, což nám dělá dvojnásobnou radost. Ideální je tedy spojit návštěvu Zrcadlového labyrintu s naším divadlem a kouzelnickým představením.

Pokud správně počítám, vaše divadlo oslaví letos polokulaté patnácté narozeniny. Připravujete u této příležitosti nějaké »kouzelnické oslavy«?

Ano, počítáte správně. A asi budeme muset něco malinkého v této souvislosti podniknout, protože tenkrát, když jsem to tady otevíral, ťukali si ostatní lidé ze šoubyznysu a ředitelé divadel na čelo. Říkali si, kdo bude tomu Kožíškovi na ta jeho kouzlíčka do nějakých Líbeznic jezdit. A vidíte – musím to zaťukat, ale jsme tu patnáct let a prakticky každé představení máme vyprodané.

Jak se Pavel Kožíšek učí nová kouzla? Předpokládám, že sledovat světové trendy je jednou z podmínek úspěchu…

Učíme se pořád! Snažím se sledovat trend, co je populární ve světě. A pokud já něco vidím v Las Vegas nebo v Tokiu, buďte si jistý, že ve stejný okamžik to spatří diváci i u nás v Líbeznicích.

Houslisté musí neustále cvičit prsty, zpěváci zase hlas. Jak jsou na tom kouzelníci?

Je to stejné. Přestože naše představení Magická esa, o kterém jsme si vyprávěli, předvádíme již čtrnáct let, před každým představením máme pětihodinovou »projížděčku«, aby vše fungovalo na sekundu a na milimetr přesně. Práce kouzelníka je práce puntičkářská, kdy musí vše klapnout a ve finále nesmí být vidět dřina. Divák se musí jen a jen bavit.

Málo se ví, že u nás funguje i tzv. Český magický svaz, v jehož čele jste dlouhé roky působil. Jaký cíl si klade tato organizace?

Je to střešní organizace všech amatérských i profesionálních kouzelníků. Sdružuje je a pořádá pro ně odborné semináře, workshopy, kouzelnická setkání i festivaly. Vydáváme rovněž specializovaný časopis, a pokud někoho baví právě kouzlení, má před sebou ideální příležitost přihlásit do Českého magického svazu. Nechybí zde ani tajná sekce, kde se učíme finty a triky.

Představte si, že sledujete vystoupení jiného kolegy. Dokážete vždy rozklíčovat, co za jeho kouzly stojí, nebo se stávají i chvíle, kdy máte pochybnosti?

Na 99 procent dokážu nejen já, ale kterýkoli jiný kouzelník poznat, jak dané iluze kolega udělal. Je to jako u hudebníků, kteří slyší melodii a hned ji dokážou přehrát. Ale musím se vám přiznat, že prožívám pocit okouzlení a tajemna, když náhodou vidím kouzlo, které neznám a je pro mě svým způsobem záhadou. A právě tohle je to nejkrásnější, co může kouzelník, logicky zbavený iluzí, prožít.

Takže vás nepřekvapí ani procházka centrem Prahy a atraktivní duo, kdy jeden muž sedí »ve vzduchu«?

(Smích) Jako kouzelník pochopitelně vím, jak se to dělá. A když už jste zmínil tohle, musím si přihřát polívčičku i já. V našem líbeznickém Zrcadlovém labyrintu máme hned při vstupu levitační stoleček, a ten je založený na stejném principu. Kdo zmíněné kouzlo nechápe, může u nás najít vysvětlení.

Jaký je váš názor na fenomén poslední doby – Harryho Pottera spisovatelky J. K. Rowlingové? Prospělo to vašemu řemeslu, nebo naopak?

Jednoznačně to prospělo! Harry Potter je obrovská deviza pro všechny kouzelníky. Hlavně u dětí se díky němu vzbudil obrovský zájem o kouzelnická představení a vše, co s tím souvisí.

Když už byla řeč o vašich magických aktivitách, je potřeba zmínit také to, že každoročně pořádáte kouzelnické tábory…

Zde se děti učí kouzlit. Mám tam kluky i holky zhruba od deseti do sedmnácti let. Schválně jsem zmínil i ty dívky, protože je jich čím dál víc, a to mně činí radost, protože kouzlení bývalo vždy bráno více jako klučičí zvláštnost. Další radost mám z toho, že se ke mně táborníci vracejí, a nesmím zapomenout ani na potěšení, které mi dělají starší děti, mající úspěchy na různých kouzelnických soutěžích. Ale v první řadě mě těší to, jak neuvěřitelnou smršť ty tábory představují! V září vypíšeme termín a do Vánoc je vše obsazené, a k tomu máme spoustu náhradníků.

Takže teď, v únoru, už nemám šanci přihlásit dítě na váš tábor pro příští léto?

Ano, to už jste prošvihl na celé čáře (úsměv). Ale šance bude zase za rok…

Petr KOJZAR

FOTO – Haló noviny/Marcela ŠPIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.