Merkur: legendární stavebnice stále láká

Hrály si s ní celé generace dětí před listopadem 1989. Zdokonalovaly si díky ní bezděčně a zábavnou formou jemnou motoriku. Ač to vypadalo, že v 90. letech zanikne, přežila a dnes je stále populární. Podobně jako třeba Igráčci a řada dalších legendárních hraček. Vydejme se nyní po stopách stavebnice Merkur, její historie a současnosti.

První krůčky spadají do roku 1920, kdy její tvůrce, strojař a průmyslník Jaroslav Vancl, sestrojil předchůdce Merkuru - stavebnici Inventor. Šlo o první ryze českou stavebnici pro děti »bez šroubků«. Spojovací systém fungoval za pomoci důmyslných háčků, ovšem ten dětem příliš nevyhovoval, navíc ve světě začala mít stále větší oblibu konstrukční stavebnice Meccano z Velké Británie. Pan Vancl reagoval na poptávku a v další etapě již zaměnil háčky za otvory v páscích o průměru 4 milimetry. Spojování pásků se provádělo šroubky s matkami o velikosti M 3,5 milimetrů.

V roce 1925 došlo k dalšímu posunu. To už byla na světě první stavebnice s názvem Merkur, která měla barevně lakované díly spojované už jen šroubky a matičkami. Až do roku 1930 se vyráběla ve čtyřech velikostech.

Do Chicaga!

V roce 1931 připravil pan Vancl novou koncepci stavebnice budov Metropol. Současně se v obchodech objevila stavebnice vláčků z dílů Merkuru a zvolena byla tehdy běžná velikost rozchodu 0. Dalším zpestřením nabídky se v roce 1932 stala doplňková stavebnička Popular s novými díly. A pak přišla velká událost, kdy se firma Inventor zúčastnila s modelem Oblačné dráhy výstavy v Chicagu. Jaroslav Vancl následně pověřil svého zetě Františka Jirmana, tehdy třiadvacetiletého konstruktéra, aby vyrobil kompletně hotový vláček pro děti. V následujícím roce se rychlíková souprava Mikádo objevila na pultech souběžně s největší stavebnicí Metropol č. 3 a novým Merkurem Electus. Vláčky byly uvedeny na trh v krabicích s obrázkem skutečné lokomotivy Mikádo, přičemž tento motiv se na některých obalech objevoval až do roku 1954!

Dvě rány do vazu

Další novinkou se stal Merkur Elmotor, stavebnice kompletního výkonného elektrického motorku ze standardních dílů. Do veškerého rozkvětu však přišla válka. V roce 1940 byla výroba zastavena v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů a obnovena až v roce 1947.

Úspěšný projekt dostal další ránu v roce 1993, kdy po privatizaci vzniklá firma Koneb, vlastněná bývalými zaměstnanci, ukončila svoji výrobu. Továrnu zachránila firma Cross Jaromíra Kříže, která vyrábí a propaguje Merkur dodnes. Společnost Merkur Toys dnes sídlí ve východočeské Polici nad Metují, kde je i muzeum Merkuru. Ve firmě pracuje asi 60 zaměstnanců ve dvou směnách.

Velkým propagátorem se stal rovněž sběratel Jiří Mládek, který postavil v upravené stodole chalupy na Hamráčku v Kyškovicích u Roudnice nad Labem z dílů stavebnice Merkur obří Ocelové město, zapsané do knihy rekordů, ale i desítky dalších modelů. Některé jsou ve zmíněném muzeu v Polici. Mládek je podle dostupných informací největším sběratelem stavebnic Merkur na světě. Jeho sbírka čítá asi 1200 kusů stavebnic o váze 2,2 tuny.

Vláčky i roboty

Výrobce stavebnice Merkur nezůstává jen u klasické kovové stavebnice a v roce 2009 začal s výrobou vláčků. Úspěšně tak navázal na výrobu, která v Polici skončila před desítkami let. »Byl to risk, ale povedlo se. Nyní v této oblasti udáváme trend v Evropě. Na export jde asi 60 procent produkce, začínáme expandovat do Francie, Nizozemska, Velké Británie a Německa,« řekl Kříž. Vláčky podle něj tvoří asi čtvrtinu prodeje,

Po úspěchu s jejich výrobou se firma zaměřuje také na produkci robotických a mechatronických stavebnic a kompletů, které lze vedle hry použít i ke vzdělávání ve školách od základních až po vysoké. »Robotické stavebnice jsou vybavené elektronikou, dají se programovat a ovládat například chytrými telefony. V oblasti používaného software spolupracujeme s firmou Microsoft. Pro vývoj je mohou využít i firmy,« řekl Kříž. Vedle sériově vyráběných různých kolových, kráčejících a jiných robotů lze z dílů Merkuru sestrojit i originální roboty.

Není bez zajímavosti, že díky své didaktické roli získala firma v roce 2012 a 2013 cenu »Inovace roku ČR« a v roce 2013 i cenu »Vizionář roku 2013«.

Stavebnice inspiruje

Zapojením svých stavebnic do vývoje a vzdělávání Merkur nepřímo navázal na to, že klasickou stavebnici před půl stoletím použil k sestrojení přístroje na výrobu kontaktních čoček akademik Otto Wichterle. Například gymnazista Aleš Stejskal z Letohradu z Merkuru sestrojil zařízení na usměrňování nanovláken a v roce 2011 s ním vyhrál světovou soutěž mladých vědců v USA. Ještě dva roky předtím pak skupina studentů z Litomyšle vyhrála v USA s robotem z Merkuru titul mistrů světa v robotice.

Když se podíváme směrem za naše hranice, zjistíme, že slávu Merkuru ve světě šířil i německý fyzik Peter Grünberg, který vyrůstal v Plzni; také on byl podle Kříže slavnou stavebnicí »odkojen«. Odvezl si ji po válce do Německa, kam byl se svou rodinou odsunut.

Zde se úspěšně věnoval vědecké činnosti, kterou završilo v roce 2007 ocenění Nobelovou cenou za fyziku. »Objevil magnetorezistenci, což je základ všech paměťových prvků ve fotoaparátech a mobilech,« vysvětlil Kříž. »Byl to převratný vynález a svědčí o tom, že Merkur dává základy technického myšlení a tvůrčí činnosti,« prohlásil.

Marcela ŠPIČKOVÁ

FOTO - autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 17 hlasů.

Marcela ŠPIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.