Trilopark – cesta do pravěku

Také by vás zajímalo, jak naše země vypadala před desítkami, ba stovkami milionů let? Dávná historie Země je obrovským tajemstvím, které lidstvo více poodhaluje teprve posledních pár desítek, stovek let. Zkoumáním dávno ztracených světů se zabývá obor zvaný paleontologie. A není to jen o zkoumání dalekých končin. Významná a zajímavá naleziště pozůstatků dávných světů totiž najdete i u nás. A nejen v barrandovských skalách. A alespoň nahlédnout do bohatosti pradávných moří a pravěkých lesů na našem území můžete i dnes. Třeba v Triloparku.

Historie na dotek

Už jste někdy ve vlastních rukou drželi 500 milionů let starého trilobita? Nebo zub megalodona – pravěkého žraloka? Stoličku mamuta? Nebo koprolit? Že nevíte, co to je? Pro znalce a paleontology je to známá a velice užitečná věc, takový koprolit… Jeho studium poskytuje paleontologům řadu informací o spektru stravy živočichů či předchůdců člověka. Z koprolitů se lze i dozvědět, jací parazité se u těchto zvířat a lidí vyskytovali. Výjimečně se v koprolitech mohou zachovat dokonce i otisky kůže. Už tušíte? Takové i mnohé další zajímavé exponáty najdete v několika českých muzeích. Ale jen v jednom si je budete moci osahat a ke každému z nich dostanete i skutečně odborný výklad od paleontologa.

Existuje totiž parta zapálených vědců, kteří si své znalosti, nálezy, umění a dovednosti nechtějí nechat jen pro sebe. Naopak chtějí dávné světy přiblížit co nejširší veřejnosti. A podle myšlenky »učení hrou« každého zájemce rádi provedou poodkrytou cestičkou dlouhé evoluce na naší planetě. Pravěk totiž nejsou jen dinosauři, jak by se mohlo zdát podle televizních filmů a dokumentů. Evoluce Země byla mnohem bohatší a zahrnuje i mnohem rozsáhlejší časová období. Vystřídaly se zde epochy, ve kterých vládli nejrůznější živočišné druhy, ale také epochy plné zmaru a zániku, při kterých evoluce nabírala jiný směr.

Miliony let evoluce na pár metrech

Když dorazíte do Nuslí, do ulice Pod Terebkou, možná vás překvapí, že zde nestojí honosné muzeum, ale pouze dvoupatrová budova. A v jednom patře, ve dvou sálech se schovává Trilopark. Přesto do těchto omezených prostor dokázali vědci Ladislav Zedník a Radek Labuťa společně s pomocníky vměstnat několik úchvatných realistických modelů od trilobitů, prvohorního mořského dna, lesů, druhohorního pralesa, až po velké modely třetihorních savců v životní velikosti. Na této výstavě ale nejde o to, aby navštěvníci žasli před mohutností srstnatého nosorožce, nebo jeskynního lva. »U nás nejde o to uchvátit návštěvníky množstvím exponátů, ale o možnost nabídnout dospělým a hlavně dětem jedinečný interaktivní program vedený kvalifikovanými nadšenci v oboru paleontologie,« říká paleontolog a pedagog Ladislav Zedník.

Celý cca stominutový program, který v Triloparku absolvujete, je založený na osobním lidském přístupu, na kontaktu návštěvníků s odborným lektorem, který se návštěvníkům v menších skupinkách od začátku do samého konce programu intenzivně věnuje. »Program začíná nejprve v místnosti s výstavou, kde probíhá zhruba padesátiminutový výklad s názornými ukázkami a posléze v dinosauří dílničce, ve které si děti mohou vyzkoušet práci vědců a vyrobit si vlastní odlitky dinosauří lebky a trilobitů,« dodává Zedník. Program je nejen poučný, ale především zábavný, kdy si děti vedle hmotných věcí na konci odnesou to nejcennější – totiž hlavu plnou bezvadných zážitků.

Pět let provozu

Na začátku projektu bylo několik modelů v životní velikosti od zkušeného modeláře Radka Labuťi. Jeho práci mohli lidé vidět například v Národním Muzeu – známý mamut v životní velikosti (Přední část mamuta najdete dnes i v Triloparku), nebo další velké savce a nejen je, které mohli lidé vidět v projektu Giganti například na Výstavišti v Praze Holešovicích. A chuť presentovat krásy pravěku širší veřejnosti, což je doménou Ladislava Zedníka. »Oba se paleontologií aktivně zabýváme od klukovských let. Já jsem paleontologii a pedagogiku i vystudoval; obojí jsem měl jako profesi. Radek se učil modelařině od skutečných profíků ve Stuttgartu.« vypráví Ladislav Zedník.

Trilopark se vyrýsoval na podzim roku 2013… »Seděli jsme s Radkem u stolu v kavárně, bavili se o modelech a o zkamenělinách – a pak padla osudová otázka: ‚Radku, když máš všechny ty modely v životní velikosti a tolik dalších věcí, nenapadlo tě někdy založit muzeum?‘ Odpověď byla jednoznačně kladná. A tak jsem se postaral o zbytek, o realizační fázi,« doplňuje paleontolog. Od počátku projektu je rozdělení funkcí jasné. Radek Labuťa je specialista přes fosilie a modely – říkejme tomu hardware projektu –, Ladislav Zedník, který mimo jiné pracuje i jako učitel zajišťuje »software«. »Velmi nám tehdy vyšla vstříc Městská část Praha 4, díky níž jsme získali do pronájmu první prostory,« doplňuje paleontolog.

Ne vše od začátku bylo snadné, ale le projekt postupně rostl a sílil. Nyní už jde o zavedené skutečné interaktivní muzeum pravěku se vším všudy. A i když nemají k dispozici žádné monstrózní plochy k vystavování, dohání to tato parta lidským nasazením a snad i určitou povolaností.

Paleontologie v krvi

To, jak moc je paleontologie pro lidi pracující v Triloparku důležitou osobní záležitostí, poznáte už z jejich zaníceného vyprávění. »Paleontologie pro mě byla jasná volba. Od druhého stupně základky jsme s kamarády nedělali nic jiného, než že jsme kopali v zemi a hledali fosilie. Úplně jsme propadli jejich kouzlu. Byla to absolutní vášeň. I když mi později rodiče volbu vysoké školy rozmlouvali, byl jsem naprosto neústupný: ‚Jedině paleontologii na ‚Karlovce‘, nebo jdu někam do fabriky k pásu…‘« vypráví Zedník.

Mnoho návštěvníků si ale práci paleontologa představuje právě a jen jako »šťourání« se v zemi a hledání nejrůznějších pozůstatků. To ale ne vždy je pravda. Mnoho paleontologů v podstatě vůbec nesbírá. A když, tak jen svátečně. »Sběratel« a »paleontolog« jsou úplně odlišné pojmy. V ideálním případě spolu komunikují; a někdy k takové spolupráci skutečně dochází. A jindy zas ne. »Úplně nejhorší kategorií jsou komerční sběratelé – lidi, co ničí lokality a hromadí fosilie na kšeft,« doplňuje odborník.

K samotné práci paleontologa se ale váže i spousta papírování: granty, psaní publikací; mnoho konferencí a s tím spojené cestování po světě… »Postupem času mi došlo, že věda není pro mě, že mě na celé paleontologii baví sbírání a zjišťování souvislostí. Nemám náturu vědce – postrádám některé vlastnosti nezbytné pro mravenčí práci v sociální bublině. To je i jeden z důvodů, proč jsem opustil pozici výzkumného pracovníka a začal se věnovat výuce dětí. Jednoduše jsem to považoval ve svém případě za smysluplnější,« říká Ladislav Zedník. Nicméně láska k paleontologii mu zůstala; a v Triloparku má možnost obojí spojit: předávání poznání a vášeň pro pravěk.

Vyrůstají nové generace?

Paleontologie je kouzelná v tom, že z velké části zapojuje fantazii. Vědci sice mají stále více hmatatelných důkazů o tom, jaká zvířata na naší planetě žila před miliony a miliony let, ale o spoustě detailů se mohou stále jen dohadovat. Například barvy zvířat i rostlin, tvary měkkých částí korálů, kůže, srst, peří – to vše je dnes více méně závislé na fantazii modeláře. I proto je v Triloparku nejzajímavější asi to, že dětem naznačuje, jak zvířata vypadala živá, a co z nich najdeme po čtyřech stovkách milionů let. »Co se dětí týče, snažíme se posílat naše nadšení dál… Jak se říká: ‚nezapálí, kdo nehoří‘; my se snažíme tohle úsloví převést do praxe,« vysvětluje paleontolog. »Po celu dobu návštěvy se dětem intenzivně věnujeme, vysvětlujeme, klademe otevřené otázky – děti totiž spousty věcí již vědí! –; necháváme je, aby si na fosilie sáhly, aby si osahaly skutečný zub, který před dávnými časy spočíval v dinosauří tlamě. Svět je plný kopií, kopií, kopií. A takovýto střet s přímou realitou je pro většinu dětí nový,« dodává Zedník. A pak samozřejmě aktivity – ty baví dětské návštěvníky bez výjimky napříč věkovým spektrem: odlitky, odkrývání kostry, preparování, barvení dinosauřích lebek a další.

Trilopark na cestách

Hlavní aktivitou interaktivního parku jsou víkendové programy (pátek – neděle) v rámci výstavy Nelítostný pravěk, nad níž drží záštitu Městská část Praha 4. »Ve víkendech pro veřejnost chceme pokračovat i nadále. Minulý týden jsme do písku k modelu kostry dinosaura zahrabali úlomky pravých dinosauřích kostí – s tím, že si každé dítě kousek odnese. To byl skutečný trhák! Takovou akci v brzké době jistě zopakujeme.« Ve všední dny navštěvují Trilopark třídy z pražských základních škol. Ale není to jen čistě pražská záležitost. Svědčí o tom projekt Mobilní Trilopark, v jehož rámci jezdí výstava i s mnoha exponáty za dětmi. »Moc rádi bychom v projektu Mobilní Trilopark pokračovali i do budoucna. Dostaneme se takto i do vzdálenějších míst republiky, čtyřikrát jsme byli dokonce i na Slovensku,« nadšeně vypráví Zedník. Další již vyzkoušenou akcí jsou »narozeniny v muzeu«: oslavenec si přizve pár kamarádů a spolu s dospělými si u nás oslaví svůj velký den. Odborníci zajistí program, rodiče občerstvení. »Dospělí se ale zapojují i během všedních výstavních dní. Kladou nám během programu doplňující otázky, týkající se detailů, které zajímají je. A my samozřejmě s chutí odpovídáme. V dílničkách pak pomáhají dětem s výrobou odlitků a podobně. V několika případech byli rodiče naším programem natolik osloveni, že na místě domluvili účast Triloparku na firemní akci určené zaměstnancům s dětmi.« doplňuje Ladislav Zedník.

A jaký je sen skutečného paleontologa? »Nevím jistě jak profesionální paleontologové (na to jsem jím byl příliš krátkou dobu), ale všichni sběratelé mají nějaký svůj legendární svatý grál – najít krásnou kompletní fosilii, co ještě nebyla nalezena, nebo z ní byl najit jen kousek. Ale to hledání je věčné, protože ve chvíli, kdy onen grál najdete, na obzoru se rozzáří vidina nějakého dalšího. Rozmanitost života v historii naší planety je fascinující, protože takřka nezměrná. Stále je co objevovat. Můj tajný sen – ač nereálný – je to zažít. Vidět, jak naše planeta skutečně vypadala. A to je sen, kterého se u nás můžeme alespoň dotknout…« říká Ladislav Zedník.

Václav KOČA

FOTO – trilopark.eu


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

Václav KOČA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.