FOTO - Pixabay

Labyrintem českých dějin na Hradě

Na Pražském hradě dnes začíná výstava Labyrintem českých dějin, na které budou vystaveny originály unikátních dokumentů z moderní i dávné historie.

Nejvzácnějším exponátem bude originál Vladislavova privilegia z roku 1158, což je nejstarší dochovaná listina dokládající existenci českého státu, řekla autorka výstavy Emílie Benešová z Národního archivu.

Výstava začíná moderními dějinami. Návštěvník se postupně vrací v čase, až se dostane na samý počátek dějin státu. Minulé století reprezentuje třeba koncept deklarace nezávislosti psaný Tomášem Garriguem Masarykem nebo zakrvácená košile Františka Ferdinanda d‘Este, kterou na sobě měl při sarajevském atentátu v roce 1914. Návštěvníci si také mohou přečíst dálnopis Reinharda Heydricha, v němž popisoval první opatření v Praze po svém nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora. Výstava obsahuje i dokumenty staré stovky let. Jde třeba o žádost kata Jana Mydláře, v níž chtěl proplatit popravu 21 českých pánů na Staroměstském náměstí z roku 1621. Některé vzácné listiny mohou být vystaveny pouze jeden měsíc a pak je nahradí kopie.

Expozice je multimediální. Výstavu doprovázejí autentické zvukové záznamy, na stěnách se promítají také dobové obrazy. Lidé si mohou na dotykové obrazovce vyzkoušet, jak se psalo v dávných časech.

Výstava se koná v prostorách Císařské konírny. Benešová podotkla, že jde o velkou plochu, o které si autoři výstavy mysleli, že ji nemohou zaplnit. »Nakonec toho místa bylo ukrutně málo. Stěžejních událostí v dějinách bylo mnohem a mnohem víc. My jsme na ně nezapomněli, ale prostě se nám sem všechny nevešly,« řekla Benešová.

Vstupné na výstavu činí 100 korun. Snížené vstupné pro studenty a seniory je pak poloviční. Výstava potrvá do 1. července.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.1, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.