Vystoupení během XV. Všesokolského sletu uskutečněného v roce 2012 v Praze. FOTO - wikimedia commons

Více cvičenců na sletu

Červencového šestnáctého všesokolského sletu se zúčastní 13 000 až 15 000 cvičenců, což je o několik tisíc více než na předchozím sletu před šesti lety. Nacvičí třináct skladeb.

Jedenáct skladeb připraví domácí sokolové, s jednou skladbou přijedou hosté z Dánska a jednu představí Česká asociace pro sport, uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Slet u příležitosti 100. výročí od založení samostatné Československé republiky bude letos šestidenní. Začne v neděli 1. července sletovým průvodem Prahou a slavnostním zahájením v Národním divadle. V dalších dnech se sokolové představí na pódiích v Praze, v úterý se pak představí sportovci na večeru Sokol Gala v pražské O2 Areně, kde bude přehlídka výkonnostní části sportovních sokolských aktivit.

Ve čtvrtek a v pátek pak slet slavnostně zakončí hromadná cvičení ve vršovické Eden aréně.

Hromadné skladby jsou podle Moučkové určeny pro všechny věkové kategorie. Cvičit se bude na hudbu Vadima Petrova, Jaroslava Samsona Lenka, Ivana Mládka, Karla Černocha nebo skupin Čechomor, No Name, Chinaski a Elán.

V posledních dnech se v médiích objevily informace, že Eden arénou a dalšími nemovitostmi ručí vlastník, čínská skupina CEFC, bankám. Možnost nucené změny prostor si však Moučková nepřipouští.

Poslední všesokolský slet se konal v červenci 2012 v Praze. Na vršovickém stadionu v Edenu na něm v jedenácti skladbách vystoupilo 10 500 cvičenců z ČR i ciziny. Od prvního sletu sokolů uplynulo letos v červenci 135 let.

Organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Z původně pražského spolku se do konce 19. století stalo celonárodní hnutí. Protože získalo silně národní a protikatolický charakter, odštěpil se z něj časem katolický Orel. Později se odštěpila i levicovější Dělnická tělovýchovná jednota.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 20 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.