100 let proměn měst

Ve státním zámku Valtice se konala již XXVIII. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Téma konference 100 let - proměny měst mířilo na výjimečný rok 2018, který je ve znamení 100 let od vzniku republiky, a tak konferenci spolupořádalo vedle Národního památkového ústavu ČR i Združenie historických miest a obcí SR a Pamiatkový úrad SR.

»Jsem rád, že zde mohu navázat na pokračující spolupráci sdružení s Asociací krajů a reprezentovat i Středočeský kraj, vysoce oceňuji aktivity sdružení v oblasti památkové péče a prezentace našeho kulturního dědictví,« podotkl předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM) při předávání cen vítězům soutěže Památka roku 2017. Soutěž, na které spolupracuje sdružení právě s Asociací krajů, získala své vítěze ve dvou kategoriích. V první zvítězil dřevěný most přes řeku v Bystré nad Jizerou. Stavba z počátku 20. století je unikátní svou konstrukcí, takzvaným věšadlovým systémem. Druhou oceněnou památkou je kaple Ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou. Obec tamní poutní místo z 18. století obnovuje už tři desetiletí. Obdobná spolupráce s kraji funguje i na další soutěži – Mladí fotografují památky.

V programu konference pak zazněly zajímavé příspěvky zabývající se česko-slovenskou spoluprací při obnově historických center, obnovou výjimečné takřka zaniknuté lokality na Slovensku v Čičmanech, urbanismem Bratislavy, Bardějova, Zlína v posledních 100 letech. Proměny měst v souvislostech s památkovou péčí i stavebními předpisy zase ukázaly jiný úhel pohledu a poodhalily i již úspěšně použité náměty pro motivaci k bytové výstavbě. Druhý den program obohatily další referáty – o zvolenském hradu, Lučenci, Dnech evropského dědictví na Slovensku, o muzeu vodní dopravy v Bratislavě nebo přesunech kostelů z Podkarpatské Rusi a východního Slovenska do Čech, proměnách sídel v Čechách za posledních 100 let nebo historických krovech v Chebu.

Akce více než 200 účastníků, kteří reprezentovali i desítky členských měst a obcí včetně těch středočeských, určitě zaujala i nádhernými prostory valtického zámku a jeho okolím.

(zs)

FOTO - Zdeněk Štefek


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 10 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.