Ilustrační FOTO - Pixabay

Kampaň #MeToo vítaná i zpochybňovaná

V neděli uplynulo půl roku ode dne, kdy herečka Alyssa Milanová na Twitteru vyzvala lidi, kteří se během svého života stali terčem sexuálního obtěžování či zneužívání, aby se s tím svěřili pod hashtagem (klíčové slovo označené mřížkou) #MeToo (»já také«), a upozornili tak na šíři tohoto problému.

Kampaň byla reakcí na aféru známého amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze sexuálních útoků obvinily desítky žen. Během krátké doby hnutí zasáhlo všechny sféry společenského života od zábavního průmyslu přes politiku po sport. Frázi »MeToo« poprvé použila k boji proti sexuálnímu násilí v roce 2006 černošská aktivistka Tarana Burkeová, která pochází z Bronxu a sama byla v dětství a dospívání znásilňována. Nyní 44letá Burkeová se při své práci pro organizaci pomáhající mladým lidem setkala s 13letou dívkou, která se jí svěřila, že je obětí sexuálního zneužívání. Aktivistka uvedla, že nebyla na tuto situaci připravena, a požádala dívku, aby se obrátila na někoho jiného. Kvůli odmítnutí ji ale trápilo špatné svědomí a opakovaně se ptala sama sebe: »Proč jsem prostě neřekla 'já také'?« Tak vzniklo na sociální síti MySpace hnutí MeToo, jehož cílem bylo podle Burkeové pomáhat především ženám a dívkám tmavé pleti, které zažily sexuální násilí.

Do povědomí světové veřejnosti se fráze dostala loni na podzim. List The New York Times 5. října otiskl článek, podle něhož více než tucet žen obvinil Weinsteina ze sexuálního obtěžování či přímo znásilnění. Postupně se jako oběti přihlásily další desítky žen, včetně hereckých hvězd jako Angelina Jolie, Gwyneth Paltrowová či Uma Thurmanová. Weinstein údajně své oběti také vydíral při organizované snaze o zatajování sexuálních útoků. Producent přišel o místo ve vedení své produkční firmy The Weinstein Company, byl vyloučen z filmové akademie, která uděluje Oscary, a manželka ho opustila. V současné době jsou jeho činy předmětem vyšetřování.

Raketový start

Dne 15. října herečka Milanová, která byla jednou z nejhlasitějších kritiček magnáta, spustila na twitteru kampaň #MeToo. Během 72 hodin připojilo hashtag #MeToo ke svému příspěvku na twitteru nebo facebooku přes 12 milionů uživatelů. Použila ho i řada mužů, buď aby dali najevo podporu ženám, anebo aby odhalili případy, kdy byli oni sami zneužiti.

Ze sexuálního zneužívání či násilí byla následně obviněna řada dalších vlivných osobností. Herec Anthony Rapp kupříkladu obvinil Kevina Spaceyho, že mu dělal sexuální návrhy, když mu bylo teprve 14 let. Americká olympijská gymnastka McKayla Maroneyová uvedla, že ji sexuálně zneužíval lékař americké reprezentace Lawrence Nassar, který byl za sexuální zneužívání svých mladistvých svěřenkyň nakonec počátkem letošního roku odsouzen k trestu vězení 40 až 175 let. Kvůli aféře rezignoval britský ministr obrany Michael Fallon a newyorská Metropolitní opera přerušila spolupráci se svým dlouholetým dirigentem a hudebním ředitelem Jamesem Levinem pro podezření, že sexuálně zneužíval chlapce.

Varovné reakce

Kampaň #MeToo vyvolala ale také nesouhlasné a varovné reakce, a to nejen ze strany mužů.  Italská herečka Gina Lollobrigida sice uvedla, že se stala dvakrát obětí sexuálního násilí, dodala ale, že je třeba »sebrat odvahu« a věc oznámit hned, a ne až po letech. »Zdá se mi, že mluvit o tom teď se tak trochu rovná nutkání upoutat na sebe pozornost,« řekla. Stovka převážně francouzských umělkyň v čele se známou herečkou Catherine Deneuveovou se ohradila proti tendenci ke kriminalizaci mužů. »Znásilnění je zločin. Ale neodbytné nebo nemotorné flirtování není zločin a ani galantnost není agresí mužského šovinismu,« podotkly.

V průzkumu Bucknellovy univerzity 40 % dotázaných Američanů uvedlo, že hnutí zašlo příliš daleko, a 70 % se obává, že může vést k nespravedlivému trestání mužů. V průzkumu zadaném zpravodajským serverem Vox uvedlo 60 % žen, že mají strach ze ztráty pracovních příležitostí kvůli tomu, že se řada mužů teď bojí s ženami spolupracovat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.