Účastnice Girls Day 2017. FOTO – Gender Studies

Studentky se inspirují v technických provozech

Kariérní den pro dívky, tzv. Girls Day, se konal 26. dubna. Jeho již šestý ročník zaujal na 130 dívek ve věku zejména 15-19 let, ale i starších, které se přihlásily a projdou řadu atraktivních provozů. Cílem akce je povzbudit jejich zájem o technické obory.

Nedostatek žen v technických profesích a studijních oborech je dlouhodobým problémem, firmy je těžko shánějí a přicházejí tak o jejich potenciál. Jedním z důvodů zůstává přetrvávající stereotypní představa o tradiční roli ženy ve vztahu k výběru povolání. Ženám tak uniká příležitost uplatnění a seberealizace v těchto prestižních a pro společnost stále důležitějších oborech. »V ČR výrazně chybí technici a řemeslníci,« konstatovala předsedkyně Odborné sekce školství ÚV KSČM Marta Semelová. Proto považuje za důležitou podporu těchto oborů ze strany krajů, firem i organizací, a to v souladu s požadavky pracovního trhu. »To, že nabídka technických oborů směřuje také k děvčatům, je správné, mnohé z nich svou zručností a technickým myšlením strčí nejednoho chlapce do kapsy,« řekla našemu listu.

Dívky dostaly příležitost nahlédnout do provozu firem, seznámily se s nejrůznějšími pracovními pozicemi a lidmi z praxe a zároveň získaly konkrétnější představu o tom, co práce v technických oborech obnáší. »Firmy připravily speciální program, v rámci kterého umožní mladým návštěvnicím vyzkoušet si a naučit se něco nového a načerpat inspiraci pro svou budoucí studijní nebo pracovní kariéru,« informoval nás »Tým Girls Day« z pořádající obecně prospěšné společnosti Gender Studies.

Jen pestrý tým má výsledky

Hlavním partnerem akce je Škoda Auto, a. s., která zve dívky do svého mladoboleslavského závodu. Pražské firmy zastoupí Vodafone, Ricardo Prague, MSD IT, Průmstav a SMP CZ. Právě poslední jmenovaná patří mezi firmy s nejdelší historií podpory Girls Day v ČR, je to také jediný zástupce oboru stavebnictví. »Proč Girls Day? Protože stavební společnosti SMP CZ a PRŮMSTAV jsou otevřené dívkám ze středních a vysokých škol, kterým jsou technické obory blízké a uvažují o své budoucí kariéře právě ve stavebnictví, které už dávno není jen doménou mužů,« uvedla Jitka Mejzrová z tamního oddělení komunikace a rozvojových programů.

Girls Day není jen záležitostí hlavního města. Zájem o pořádání Girls Day mezi firmami roste, o tom svědčí účast plzeňské konstruktérské společnosti Konplan, s. r. o. »Důvodem, proč se Konplan připojil k této akci, je obecně malý podíl žen v technicky zaměřených povoláních. Jsem osobně přesvědčena, že jen dobře složený pestrý tým může dosáhnout výjimečných výsledků. A podpora zastoupení žen v pracovních týmech k této myšlence patří. Jsem ráda, že jsme v naší konstruktérské firmě našli hned několik kolegyň, které se o své osobní příběhy rozhodly velmi spontánně podělit,« řekla manažerka Vendula Linková. V Brně se účastní zástupkyně vysokého školství, Fakulta informatiky Masarykovy univerzity.

Girls Day připadá tradičně na poslední čtvrtek v dubnu, ve stejnou dobu probíhají akce spojené s mezinárodním Dnem dívek v ICT ve 166 zemích světa.

(za, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 9 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.