Předání ceny Prague Photo Young Award

Prague Photo v nových prostorách

V pondělí byl v nových prostorách - v monumentálním barokním Clam-Gallasově paláci na Starém Městě v Praze – slavnostně zahájen letošní ročník přehlídky fotografií Prague Photo. Pro návštěvníky z řad veřejnosti otevřel své brány v úterý, a pokud jste tak ještě neučinili, můžete se přijít podívat ještě o tomto víkendu. Ano, až do neděle. Představují se zde dvě desítky českých i zahraničních vystavovatelů s originály téměř 150 autorů. K vidění jsou opět také práce studentů a čerstvých absolventů a tradičně je součástí přehlídky bohatý doprovodný program.

V Clam-Galasově paláci je možné zhlédnout nejširší plejádu jednotlivých fotografů, galerií a společností zabývajících se fotografií. Prezentováni jsou jak současní tvůrci, tak klasici. I letos jsou zařazeny populární pop-up prezentace jednotlivých autorů (Magdalena Bláhová, Josef Hník, Gabina Fárová, Assem Alsabban,  Antonio Cossa atd.), své kolekce uvádějí např. galerie Artinbox, Galerie Gambit, Vintage Photography. Vedle českých umělců se představují i fotografové z Itálie, Slovenska, Francie či Saúdské Arábie.

Účastníci slavnostního zahájení přehlídky

Tradičně uvádí Prague Photo obsáhlou sekci tvorby nejmladší generace fotografů – studentů a čerstvých absolventů sedmi odborných škol (Slezská univerzita Opava, Západočeská univerzita Plzeň, Střední a vyšší odborné školy Michael, Vysoká škola kreativní komunikace, Fotoškola Brno, Pražská fotografická škola).

Přehlídka je již tradičně doplněna bohatým doprovodným programem – například dnes bude v expozici Projekt Ivana Dostálová k vidění prezentace fotografické charitativní knihy The Stories Behind Hospital Walls, která přibližuje zákulisí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Začíná se v 16 hodin.

Za zmínku stojí také instalace velkoplošných fotografií Josefa Hníka, umístěná v jedinečných prostorách barokních Koníren paláce, které byly letos poprvé otevřeny pro veřejnost.

Cena pro mladé laureáty

Během slavnostního zahájení byla i letos předána cena Prague Photo Young Award mladému laureátovi, kterého vybrala odborná komise složená z fotografů a galeristů. Její členové velice pečlivě posuzovali prezentace studentů šesti středních a vysokých fotografických škol a nakonec se jednomyslně shodli, že cenu udělí celé jedné fotografické škole, a to Fakultě designu a umění L. Sutnara Západočeské Univerzity v Plzni.

V Clam-Galasově paláci však nechyběla ani laureátka loňské ceny Lea Kálazi, studentka Ateliéru kreativní fotografie Vysoké školy umění v Bratislavě pod vedením Miro Švolíka, která na letošním ročníku uvedla kolekci nových fotografií, vytvořených k této příležitosti.

Již XI. ročník Prague Photo svědčí o dlouhodobém zájmu publika, odborníků, ale hlavně samotných tvůrců o takovouto specializovanou a široce rozkročenou platformu. Organizátoři se shodli, že tento zájem je pro ně do dalších let tou největší motivací.

(pb)

FOTO – Petr BRODECKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(pb)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.