Pomník Fawcettové je první sochou na náměstí u britského parlamentu ztvárňující ženu, doplnil sochy jedenácti velkých mužů včetně Winstona Churchilla, Abrahama Lincolna či Nelsona Mandely. FOTO - RocketNews

První socha ženy před britským parlamentem

U budovy britského parlamentu odhalili minulé úterý sochu bojovnice za politická práva žen Millicent Fawcettové, která na počátku 20. století usilovala především o to, aby ženy získaly volební právo.

Sufražetka z bronzu, kterou vytvořila sochařka Gillian Wearingová, třímá v rukou transparent s nápisem »Odvaha vyžaduje odvahu na všech místech«.

Fawcettová, která je považována za jednu z nejdůležitějších postav britského ženského hnutí, se stala první ženou, jíž sochu postavili na náměstí u britského parlamentu. Slova na transparentu, který třímá socha v rukou, pochází ze slavné řeči Fawcettové z roku 1913.

»Boj za udělení volebního práva ženám byl dlouhý a namáhavý a Millicent u něj byla od samého počátku,« uvedla při slavnostní ceremonii premiérka Theresa Mayová. »Tváří v tvář často urputnému odporu cestovala po naší zemi a po světě a bojovala nejen za volební právo, ale i za řadu dalších věcí,« dodala premiérka, podle které se do historie zapsalo mnoho osobností, jen málokterá z nich by ale mohla tvrdit, že měla na svět »tak výrazný a trvalý vliv jako Millicent«.

Odhalení bronzové sochy Fawcettové je výsledkem úsilí spisovatelky a bojovnice za práva žen Caroline Criadové Perezové, která například již loni dosáhla toho, že se na desetilibrové bankovce objevila podobenka spisovatelky Jane Austenové.

Pomník byl odhalen u příležitosti stého výročí přijetí zákona, který dával volební právo ženám nad 30 let. Muži podle stejné normy mohli volit už od 21 a to na rozdíl od žen bez ohledu na výši majetku. Volební právo v roce 1918 v Británii dostalo zhruba 40 % žen.

Fawcettová se na konci 19. století podílela na vzniku a činnosti svazu bojujícího za volební právo pro ženy. Organizace pořádala pokojné protesty a petice. Tím se lišila od radikálnější organizace sufražetky Emmeline Pankhurstové, jejíž akce byly často spektakulární a ne vždy legální.

Fawcettová zemřela v roce 1929. O rok dříve přijal britský parlament zákon, který zrovnoprávnil při volbách ženy s muži.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-05-01 11:08
Ano, a z těch "velkých mužů" tam kromě Churchilla mají
třeba taky Smutse nebo Cromwella. Proč potom vadí Stalin nebo Gottwald?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.