Rozhovor Haló novin s europoslancem Jaromírem Kohlíčkem (KSČM)

Hloupostem kolem otravy Skripalových se musím smát

Jak město Teplice, kde jste členem zastupitelstva a žijete, oslavuje výročí osvobození Rudou armádou od fašismu?

Celý okres Teplice byl osvobozen 8. května 1945. Proto již řadu let organizuje OV KSČM cykloštafetu po památníčcích osvobození. Ta začíná vždy v devět hodin na Školním náměstí v Dubí a končí u památníku obětí pochodu smrti na Prokopce. Trasa měří přes 50 km.

Letos jako tradičně 9. května vzpomeneme výročí osvobození Československa v Havlíčkových sadech. Tentokrát na společné akci řady organizací společně s KSČM. Po vzpomínce (od 15 hodin) organizujeme Nesmrtelný pluk, který půjde z Havlíčkových sadů na Zámecké náměstí.

Pátého května to bylo 200 let od narození největší osobnosti tisíciletí, trevírského rodáka Karla Marxe. V čem vy spatřujete jeho poselství pro současnost?

Dnes je u řady myslících lidí Marx jedinečným milníkem na další cestě naší civilizace. Neoliberalismus je v koncích a je to právě solidarita a důsledná socializace společnosti, které mohou vést ze slepé uličky krize systému. Dvě stě let je dlouhá doba. Přesto je poselství Karla Marxe právě dnes živější a aktuálnější než kdy jindy.

Dovolte skočit do aktuální vnitroněmecké politiky. Jak komentujete vzpouru migrantů v městě Ellwangen na jihozápadě Německa, kde musely proti nim zasáhnout stovky policistů? Pro připomenutí: rozbuškou bylo, že žadatelé o azyl bránili muže z Toga, jenž neuposlechl výzvu k deportaci.

Tzv. vzpoura migrantů v Ellwangenu je jen špičkou ledovce. Problém s migranty nastává všude, kde lokálně přečíslí místní obyvatele. Problematické oblasti, zvané »no go zóny«, vznikají v řadě větších měst, a to nejen v Německu. Nefunkční dohody o readmisi, život ze sociálních dávek, malá snaha naučit se jazyk domácích obyvatel a alespoň tolerovat způsob života v přijímající zemi – to jsou jen některé významné problémy, které vedou k takovým sociálně patologickým jevům.

Staly se v poslední době i další podobné události?

V řadě míst Evropy se podobné jevy již staly, jen se o nich naše sdělovací prostředky v rámci »politické korektnosti« nezmiňují. Jde o řadu míst v Anglii, Francii, Švédsku i ve Španělsku či Itálii. Tyto jevy se pak stávají živnou půdou pro posilování extremistických stran a hnutí v celé Evropě. To je nebezpečí, na které upozorňuji.

Zaznamenala jsem, že šéf Evropské komise Juncker seznámil před několika dny členy a členky EP se závěry výzkumné zprávy týkající se integrace uprchlíků v zemích, kde jich žije nejvíce – Německu, Rakousku a Švédsku. Znáte obsah této zprávy?

Ano, zprávu znám.

Z komentáře europoslance Kellera jsem vyrozuměla, že mezi uprchlíky, kteří přišli do Evropy v masové vlně od roku 2015, jednoznačně převažují mladí muži. Téměř 70 % z nich tvoří muži mladší třiceti let. Každý pátý uprchlík je nezletilý přicházející bez dospělých…

Ano, hlavní fakta z ní opravdu již zveřejnil Jan Keller. Zpráva ovšem neříká, že dobře informovaní dospělí uprchlíci se často deklarují jako nezletilí a tím získávají lepší podmínky při žádosti o získání azylu.

Zmínil jste, že problémem řady imigrantů je malá snaha naučit se jazyk domácích obyvatel. V tisku bylo uvedeno, že se výuka němčiny značně prodražuje a navíc ne všichni frekventanti kurzy dokončují.

Německo ve snaze o integraci migrantů vyvíjí velké úsilí. Problém je v malé zainteresovanosti »uprchlíků« o studium a navíc je zde problém značného procenta těch, kteří jsou buď negramotní, nebo mají jen velmi chabé vzdělání. I u nás se podobné jevy u sociálně reprobovaných skupin obyvatel vyskytují. (Loni Německo zaplatilo za vzdělávací kurzy německého jazyka, německých reálií a znalostí o právním státu 610 milionů eur, tj. 15,5 mld. Kč, a neexistuje důsledná kontrola, zdali imigranti na kurzy docházejí – pozn. aut.)

Porovnejte, prosím, přijetí německé kancléřky v Bílém domě a přijetí francouzského prezidenta tamtéž. Trump věnoval manželům Macronovým maximum pozornosti, zato pro Merkelovou mu zbyly pro jednání jen jednotky hodin…

Postoje Angely Merkelové jsou v Bílém domě známé, zatímco mladý ne příliš »okoukaný« Emmanuel Macron je přece jenom nováčkem, a tak je snaha jej »ovlivnit«. Navíc - Německo dost často není zcela v zákrytu za Velkým bratrem zpoza Atlantiku. To Macron i britská premiérka Mayová jsou výrazně poslušnější, jak jsme se přesvědčili při poslední akci – bombardování Sýrie.

Kromě toho Německo zdůrazňuje, že dvě procenta HDP na zbrojení se mu zdá moc peněz, a zároveň se snaží aktivizovat zbrojní výrobu v Evropské unii. To se přece zbrojařské lobby v USA nemůže líbit.

V Německu jsou americké vojenské základny – např. největší letadlová základna Ramstein. Jaký vztah mají řadoví Němci k těmto americkým základnám? Nikomu nevadí, že jsou Američané v zemi od roku 1945?

V severní části Bavorska, přesněji ve Frankách, je řetězec základen US Army, kterým se dnes říká »základny NATO«. Zní to lépe a tím není vidět, že jde o pozůstatek okupace této části Německa v roce 1945. Ramstein je asi nejznámější leteckou základnou. Katterbach u Ansbachu je největší vrtulníkovou základnou a řetězec pokračuje do Švábska – ve Stuttgartu je také velké letecká základna.

Lidé se bouří zcela přirozeně proti hluku a aroganci US Army a žádají odchod jednotek. Proslulé jsou v tomto ohledu Velikonoční pochody. Do jednoho z nich se pravidelně zapojuji společně se západočeskými komunisty. Je to naše tradice trvající již více než deset let - Ostermarsch Ansbach. Podporu máme u místní organizace německých komunistů (DKP).

A právě v těchto dnech, 73. výročí podepsání kapitulace, nepůsobí fakt přítomnosti desetitisíců amerických vojáků v Německu tak nějak nepřípadně?

Jde nejen o Německo, ale i o Itálii a další státy. Jen, bohužel, v pobaltských státech, Bulharsku a Rumunsku jsou vojenské základny USA vítány.

V minulém týdnu jste jednal se saským ministrem kultury Christianem Piwarzem o zajištění českých učitelů jazykářů pro lužickosrbské školy. Takto můžeme blízkému slovanskému národu pomoci v zachování jejich jazyka a kultury. Jak je možné, že Němci, kteří jsou známi minimem byrokratismu, právě byrokratickými procedurami brání nástupu českých učitelů, jejichž diplomy třeba z Univerzity Karlovy nejsou uznány?

Omlouvám se, ale minimum byrokracie v Německu? To je, prosím, překlep?

Nikoli, Němci se přece vyznačují pečlivostí, efektivností…

Jestli někde nositel úředního razítka je pánem nade všechny pány, potom je to v Německu. Již více než deset let se snažíme z České republiky pomoci ve špatné situaci lužickosrbských škol tím, že by naši učitelé se znalostí němčiny mohli učit na školách, jež mají výuku v srbštině. Když zjišťuji, jak je problematické uznání našeho diplomu z pedagogické fakulty, jak je obtížné zajistit kurs sorabistiky a jak je vyplňování nesmyslných formulářů důsledně a opakovaně vyžadováno, začínám mít pochybnosti o snaze o spolupráci. Proto jsem jel do Drážďan a jednal se zodpovědnými pracovníky. Koncem měsíce května budeme mít další jednání a doufám, že dojde k žádoucímu posunu. Nejlepším řešením, ale dlouhodobým, by bylo více studentů z Lužice na našich pedagogických fakultách.

Nedá mi to nezeptat se vás na aféru »novičok«. Jak hodnotí britští europoslanci výkřiky Mayové a všechny ty tanečky kolem toho, včetně útoků na lídra labouristů Jeremyho Corbyna?

Britští poslanci budou v EP jistě do konce tohoto volebního období, tj. do roku 2019, takže mám možnost s nimi hovořit o lecčems. Konzervativci hledají na Corbynovi mouchy, labouristé mu také moc nefandí. Před posledními volbami do EP byla ve Velké Británii snaha odsunout z kandidátky skutečné levičáky. UKIP se rozpadla a u obecních voleb téměř zmizela.

Ona otrava, kterou hlupáci prohlašují za otravu nervově paralytickým jedem (organofosfátem), nemohla podle příznaků být takovou látkou způsobena. To by totiž zasažený, resp. zasažená, nepřežili ani pět minut. Následky zasažení organofosfáty jsou fatální a velmi rychle se projeví. Člověk s elementárním vzděláním v oboru se musí hloupostem, které se v souvislosti s případem otravy Skripalových oficiálně vykládaly, jenom smát. Zřejmě proto s nimi nelze navázat další kontakt…

Podle švýcarské laboratoře příznaky otravy a uzdravení otce a dcery Skripalových napovídají použití látky BZ, která dle této laboratoře byla připravena pro použití v britské a americké armádě.

Pro poslance z Velké Británie je nyní důležitější snaha Theresy Mayové rozhodovat o vyslání armády bez konzultace s parlamentem. Ta je jimi posuzována velmi kriticky.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 101 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-05-11 16:12
http://www.novarepublika.cz/2018/05/zeman-jako-bystry-chlapec-v-andersenove
.html
kafrmi
2018-05-11 16:04
o.motl, pro tupce tupost a inteligent ví své. Tomu co Rakušan řekl,
věří jedině maximální tupec a možná že i Vy.
o.motl
2018-05-10 20:17
Ze všech věcí na světě je zdravý rozum nejlépe rozdělen, protože
nikdo ho nechce mít víc, napsal klasik. A pro namyšlené hlupáky to
platí dvojnásob. Taková porce tuposti, kterou jste nacpal do několika
vět v 17:28 je unikátní i mezi členy zdejšího rudého klubu, kafrmi.
kafrmi
2018-05-10 20:08
Dneska byl na 24 nějakej Rakušan, to bylo dílo. Novičok se tu
nevyráběl, on se tu je synt etizoval a bylo ho množství, které by
neotrávilo mouchu, ale přesto na tomto množství naši chemici mohli
zpracovat postup na odmoření. No máme opravdu zázračné chemiky. Pan
prezident má pravdu, někteří politici toho opravdu moc neví.
kafrmi
2018-05-10 17:28
o.motl, inteligent si udělá úsudek sám, ten nepotřebuje Švýcary ani
žádné jiné. Ale kde není logika, jsou holt Švýcaři nebo někdo
jiný. Ale jinak jako nejlepší z těch mnoha cizích úsudků vychází
ten Ruský.
o.motl
2018-05-10 15:39
Vyhledejte si vyjádření Švýcarů k tvrzením pana Lavrova, pane
Hájku. Ostatně ruské lži o zprávě z laboratoře ve Spiezu zde
recykluje i váš soukmenovec Kohlíček. A ty zmatené kecy o Adolfovi se
nechte na partajní schůzi.
o.motl
2018-05-10 15:30
Rosemil71: Rozhodně si nemyslím, že režim, který se držel u moci
terorem a od roku 68 díky sovětským tankům, byl nějakým pokrokem
proti tomu, co bylo v té době v západní Evropě. A nikdy jsme netvrdil,
že to, čemu vy říkáte kapitalismus, tu bude na věčné časy, jak mi
podsouvá Antal.
hajek.jiri51
2018-05-10 13:28
Pane Motl. Ty Vaše, "výroky", naopak k popukání určitě
jsou. 100 gramů "novičoku" , nebo tak nějak, údajně 10x
účinnějšího jak VX(USA) nebo Vx (SSSR) a všichni zasažení
přežili? A Vy na to ..., no nic! Taky bych si nepletl ústup s koncem. Na
to doplatil i Adolf. A nejen on.
rosemil71
2018-05-10 12:51
Pane Motle,mýlíte se,socialismus určitě na smetišti dějin není.Ani
být nemůže.To,že nevyšel jeden pokus neznamená,že je po
všem.Víte,vývoj jde kupředu a kapitalismus už je vážně
přežitkem.Většině společnosti je to zatím jaksi jedno,ale těm,co
přemýšlejí se už zajídá.Vám osobně nevadí,že za dřinu
sklízíte drobty?Jen se podívejte na nebetyčný bordel a nespravedlnost
kolem sebe.Může tomuhle někdo tleskat?Jo,může,právě ti,kteří jsou
za to zodpovědní a mají nás na háku.Ale do nekonečna to dělat nejde.
kafrmi
2018-05-10 09:14
antal, vysvětlil jste mu to dobře, ale on má nacvičenou písničku z
kavárny a tu mele pořád dokola a zapomněl, že kolo dějin se otáčí
úplně jinak. Jde to sice pomalu, ale jde to. Rychleji to asi jít
nemůže, jelikož by to Amíci neunesli.
o.motl
2018-05-10 08:10
Jakýsi Uljanov aka Lenin tvrdil, že kapitalismus je zahnívající. Za
peníze německého generálního štábu zorganizoval ozbrojený převrat
a založil sociaslistický stát, který je uż skoro 30 let na smetišti
dějin. Můžete se s ním podat ruku Antale, jenom dejte pozor, aby mu
neupadla. A odpusťte si pseudovědecké kecy o přírodních zákonech.
antal
2018-05-09 22:02
O. Motl, netárajte do vetra. Lavrov vôbec nepotreboval niečo hrať, na
to tu máme v tomto starom spráchnivenom kapitalizme iných ľudí,
platených ľudí, ktorí potrebujú presvedčiť verejnosť, že ten
prach, to je vlastne blýskajúce sa zlato. Ten váš systém je už
natoľko spráchnivený, že už nedokáže premyslieť niečo originálne
a poriadne a všetky útoky pod falošnou vlajkou prevádza podľa jedného
scenára. A prevádza ich natoľko spackane, že ani pri jednom útoku
nepredložil žiadne dôkazy. Už to začína byť nielen smiešne ale aj
nudné.
o.motl
2018-05-09 21:46
K pláči je vaše čtenářská gramotnost, kafrmi.
kafrmi
2018-05-09 20:53
o.motl, zato Vaše jsou spíš k pláči.
o.motl
2018-05-09 18:26
Herecké výkony pana Lavrova nejsou zrovna k popukání.
kafrmi
2018-05-09 14:22
Divadlu kolem Novičoku se musí smát všichni lidi, kteří jsou alespoň
malinko inteligentní.
Prokopic.Karel
2018-05-09 12:04
Docela bych si vsadil na to, že pan Skripal má český původ. V
ruštině se sloveso "skřípal" řekne úplně jinak. Ano, mají
také SKRIPKI, ale to jsou (jak všichni víme) housle.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.