Červený koberec na festivalu v Cannes. FOTO - wikimedia commons

Protest žen na festivalu v Cannes

Organizátoři mezinárodního filmového festivalu v Cannes se v pondělí 14. května zavázali zajistit větší rovnováhu mezi soutěžními filmy podle toho, zda je tvoří ženy či muži. Spravedlivěji má být obsazena i hodnotící porota a transparentnější mají být také způsoby, jakými se snímky vybírají do soutěže. Zřejmě tomu napomohl i sobotní protest účastnic festivalu za rovnost v odměňování.

Ředitel festivalu Thierry Frémaux podepsal memorandum v naplněném stanu na jedné z pláží v jihofrancouzském letovisku Cannes po boku uměleckých ředitelů klání Édouarda Waintropa a Charlese Tessona. Podpisu přihlíželi členové letošní poroty včetně její předsedkyně, herečky Cate Blanchettové. Ředitel Frémaux vyjádřil naději, že účastníci festivalu tento nový závazek uvítají. »Doufáme, že to posílí pochopení, že svět už není stejný. Svět se změnil,« řekl s tím, že je zapotřebí se vypořádávat s přežitky. Blanchettová konstatovala, že ženy nejsou na světě žádnou menšinou, a přesto se filmový průmysl tváří, že to tak je. Za sedm desítek let festivalu v Cannes představilo své filmy v hlavní soutěži pouze 82 žen, a to vedle 1866 mužů! Z 21 filmů vybraných do letošní hlavní soutěže pouze tři vytvořily režisérky.

Blýská se na lepší časy?

I některé další filmové festivaly jdou genderové rovnosti konečně aspoň trochu vstříc. Nejdále z nich se dostal festival nezávislých filmů Tribeca na newyorském Manhattanu, na kterém byly v dubnu filmové tvůrkyně zastoupeny ze 46 procent.

Žádají rovnost v odměňování

Ředitel Frémaux svým pondělním počinem zřejmě reagoval na sobotní událost v Cannes. Dvaaosmdesát umělkyň včetně Cate Blanchettové a známé režisérky Agnés Vardaové při symbolickém protestu na červeném koberci mezinárodního filmového festivalu vyzvalo k rovnosti v odměňování mužů a žen nejen ve filmové branži. Kromě Vardaové a Blanchettové, které na červeném koberci přečetly prohlášení, přišly podpořit zrovnoprávnění žen s muži i kampaň proti sexismu #MeToo také slavné hvězdy Jane Fondová, Salma Hayeková, Marion Cotillardová, Claudia Cardinalová a řada dalších známých hereček, režisérek a producentek. »Jako ženy čelíme každá svým vlastním jedinečným výzvám, ale na těchto schodech dnes stojíme společně na znamení našeho odhodlání a oddanosti změně a pokroku,« stálo v prohlášení, které Blanchettová přečetla v angličtině a Vardaová ve francouzštině.

Jen jediná Zlatá palma

Počet žen, které se symbolického protestu zúčastnily, odpovídá počtu filmů režírovaných ženami, pouhé hrstce, které byly vybrány do hlavní soutěže festivalu v Cannes za jeho více než sedmdesátiletou historii. Symbolická protestní akce se uskutečnila před premiérou filmu Les filles du soleil (Dívky slunce) Francouzky Evy Hussonové, který popisuje příběh kurdské ženské bojové jednotky. Filmový festival v Cannes skončí slavnostním udílením Zlatých palem právě dnes. Zlatou palmu v historii festivalu na francouzské Riviéře získala dosud jen jediná žena - Novozélanďanka Jane Campionová za svůj úžasný snímek Piano.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2018-05-19 20:27
Spíš to vypadá, že ty baby nedokázaly nic pořádného vytvořit.
Mohly být rády že si mohly alespoň zahrát ale jakápak rovnost mezi
první a poslední třídou?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.