Záběr z filmu »Kolem Mileny Jesenské«. Herečka Naďa Kovářová v roli Jesenské ve starším věku.

Televize nabídne film o Mileně Jesenské

Jen několik dnů po 74. výročí úmrtí spisovatelky, novinářky a překladatelky Mileny Jesenské (1896-1944) odvysílá Česká televize hraný dokument o jejím životním osudu nazvaný »Kolem Mileny Jesenské«. První projekci ČT nabídla ve čtvrtek 17. května studentům pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské v Ohradní ulici. Gymnázium navazuje na tradici někdejší dívčí školy Minerva, na níž Jesenská získala vzdělání.

Tvůrčí tým vedený režisérkou a scenáristkou Natálií Císařovskou, dramaturgyní Alicí Růžičkovou a kameramankou Klárou Belicovou věnuje průřezově pozornost životu a tvorbě Jesenské, od dětství po represe v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück, kde Jesenská 17. května 1944 zahynula. Film, na němž je patrný otisk »ženských rukou« autorek, propojuje dokumentární záběry a historické fotografie s filmovými dotáčkami. V hlavních rolích hrají Vanda Hybnerová, Tereza Lenerová Hradílková a Naďa Kovářová. Velmi citlivě je zvolena hudba zejména od českých autorů, jakož i ukázky z článků a korespondence Jesenské s »jejími muži«, například Franzem Kafkou. Jesenská byla první překladatelkou jeho díla do češtiny.

Vanda Hybnerová jako přítelkyně Jesenské.

Hlavní hrdinka je podána jako emancipovaná a svobodomyslná žena, intelektuálka a sportovkyně, jež vstřebává moderní trendy doby. Její osud je ve snímku vyprávěn Jaroslavou Vondráčkovou, Mileninou přítelkyní a autorkou stejnojmenné vzpomínkové knihy Kolem Mileny Jesenské, která vyšla v 90. letech. »Milena Jesenská byla významnou osobností, múzou Franze Kafky, ale hlavně to byla žena, která svou energií a neústupností dokázala neuvěřitelné věci. Zároveň se ale nechala ovlivňovat emocemi a láskou,« řekla herečka Vanda Hybnerová, představitelka Vondráčkové, jež je průvodkyní filmem.

Věnovala se ženské emancipaci

Jesenská po sobě na poli literatury a tištěných médií zanechala výraznou stopu. Věnovala se otázkám emancipačním, které měly povzbudit zájem žen o veřejné dění. Chtěla porazit pověry, že »ženské hlídky« (ženské rubriky) v tisku jsou jen »hloupé slátaniny«. Její zájem se soustředil také na obecná politická témata, národnostní a sociální, což se projevilo například v době ohrožení ČSR. Tehdy napsala odvážné reportáže z pohraničí. Jesenská nalezla cestu ke komunistickému hnutí (zvláště během manželství s architektem Jaromírem Krejcarem), které později opustila.

Jako vídeňská dopisovatelka přispívala do novin Tribuna, svou kreativitu projevila v časopise Pestrý týden či v »časopise pro moderní život« Žijeme. Vrcholem její novinářské práce bylo její angažmá v Peroutkově Přítomnosti.

Není Němec jako Němec

Jakmile z Německa začali proudit do Československa němečtí emigranti prchající před Hitlerem, všestranně jim pomáhala. Věděla, že není Němec jako Němec. Za protektorátu také organizovala ilegální přechody osob do zahraničí. Zároveň se podílela na vydávání odbojového časopisu V boj. Dvanáctého listopadu 1939 zatklo Milenu Jesenskou gestapo; byla vězněna v Pečkárně, na Pankráci, v Drážďanech… Po čase byla bez soudu odtransportována do KT Ravensbrück, kde po špatně provedené operaci v podmínkách lágru 17. května 1944 zemřela. Dodávala všem odvahu – takto na ni vzpomínaly přeživší ravensbrücké ženy.

Padesátiminutový film Kolem Mileny Jesenské uvede veřejnoprávní televize v premiéře na ČT2 v úterý 22. května ve 20.55 hodin.

(mh)

FOTO – ČT


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 10 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.