Střípky z EU

Evropská strategie pro plasty v oběhovém hospodářství

V lednu 2018 přijala Evropská komise sdělení o evropské strategii pro plasty v oběhovém hospodářství. Představuje klíčové závazky pro opatření na evropské úrovni, které mají změnit způsob, jakým jsou plasty a výrobky z plastů navrženy, vyráběny, používány a recyklovány.

Navrhuje, aby do roku 2030 byly všechny plastové obaly recyklovatelné. Strategie rovněž zdůrazňuje potřebu konkrétních opatření ke snížení dopadu plastů na jedno použití, zejména v našich mořích a oceánech.

Návrh zprávy výboru ENVI vítá toto sdělení jako krok vpřed k udržitelnému řízení plastů v celém hodnotovém řetězci a tím přispívá k přechodu EU ke kruhové ekonomice. Zpravodaj Demesmaeker se domnívá, že prevence vzniku plastového odpadu a zvýšení našeho výkonu při recyklaci plastů jsou pro nás klíčové a že strategie v oblasti plastů by měla sloužit také jako páka pro stimulaci nových, inteligentních a kruhových obchodů, výrobních a spotřebních modelů pokrývajících celý hodnotový řetězec.

Návrh zprávy je strukturován na pět úseků, které postupně řeší potřebu přejít od návrhu k recyklaci k navržení cirkulace, vytvoření skutečného jednotného trhu s recyklovanými plasty, předcházení vzniku plastového odpadu a vytvářet inovace a celosvětové akce.

Za stínový kabinet mj.

Torres Martínez (GUE/NGL)

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 6 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2018-10-14 10:40
Rozložitelnost materiálu /podle téma/ kousek jablka 14
dnů papír 4 měsíce slupka od pomeranče rok vlněný textil 18
měsíců krabice od nápoje bez hliníku 7 let nedopalek cigarety s
filtrem 15 let plechovka 15 let igelitová taška – slabá 25
let žvýkačka 50 let plastový kelímek 70 let pet lahev 100
let krabice od nápoje s hliníkem 120 let jednorázové pleny 250
let sklo,keramika tisíce let struna do sekačky asi nikd
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.