Ilustrační FOTO - Pixabay

Malé vodní elektrárny jsou často »na suchu«

Výroba tuzemských vodních elektráren je podobně jako v loňském roce podprůměrná. Důvodem je především pokračující sucho.

Z veřejně dostupných dat Energetického regulačního úřadu stav zatím zřejmý není. Úřad zatím zveřejnil pouze údaje o výrobě elektřiny v prvním čtvrtletí letošního roku. V něm výroba z vodních elektráren činila 643,3 gigawatthodiny (GWh), meziročně o třetinu více. Z toho malé vodní elektrárny do jednoho megawattu vyrobily 169,8 GWh, meziročně o 29,3 procenta více. Odborníci však upozorňují, že období nadprůměrně vysokých teplot bez deště nastalo letos především ve druhém čtvrtletí.

»Poslední dva měsíce jsou nadprůměrně horké a suché. V květnu a červnu museli někteří výrobci zastavit větší turbíny, které jsou nastaveny na větší vodu a nechali jet pouze malé zdroje,« uvedl předseda Asociace hydroenergetiků ČR Zdeněk Nováček.

Velký úbytek vody je podle něj v posledních letech zaznamenáván například na řece Sázavě. »Pro mnohé výrobce se čím dál tím více stává provozování malé vodní elektrárny spíše srdeční záležitostí, drahým koníčkem, protože náklady na provozování nepokryje příjem z výroby elektřiny,« dodal předseda asociace.

Podle předsedy Cechu provozovatelů malých vodních elektráren Vladimíra Zachovala se provozovatelé snaží dopady změn klimatu eliminovat investicemi do zdokonalování technologie. »Ale i to má pochopitelně své meze, jak technické, tak ekonomické. Z pohledu objemu výroby můžeme hodnotit loňský rok jako mírně podprůměrný, letošní rok, jak počasí naznačuje, bude významně horší,« uvedl.

Z pohledu hydroenergetiků je podle něj situace zvládnutelná. »Přímou katastrofou pro provozovatele však mohou být povodně, kdy dojde ke vzniku reálně již nepojistitelných škod na majetku,« dodal předseda cechu.

Nižší výrobu proti normálu zaznamenává letos také ČEZ, který v ČR vlastní několik velkých vodních elektráren. Mluvčí firmy Martin Schreier řekl, že objem produkce těchto zdrojů se zatím pohybuje na podobné úrovni jako ve stejném období loni. »I tak jde však o zhruba 70 % dlouhodobého průměru,« uvedl. Malé vodní elektrárny firmy jsou pak podle něj na tom letos z hlediska objemu produkce ještě hůře.

Sucho podle Schreiera naopak nemá prakticky žádný vliv na obě tuzemské jaderné elektrárny. »Zdánlivá nevýhoda neexistence mohutných vodních toků v tuzemsku a z toho plynoucí nutnost výstavby chladicích věží se tak v tomto případě stává silnou výhodou,« dodal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-06-22 13:26
To je jen první etapa. K vidění jsou i velké elektrárny, s velkými
nádržemi, které jsou na suchu. I když u nás zatím ne. Ale třeba v
takové "zemi zaslíbené" jako je Kalifornie už ano.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.