Ilustrační FOTO - Pixabay

Zadaných veřejných zakázek výrazně přibylo

Veřejní investoři v České republice zadali do konce května stavebním firmám 2320 zakázek za 87,7 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 82 procent, počet se zvýšil o 13 %.

Vyplývá to z údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha. Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby do konce května meziročně vzrostla o tři pětiny na 20,3 mld. Kč. Na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zadaných zakázek zvýšila o 90 % na 67,4 mld. Kč.

Miliardu korun překročilo od začátku roku 12 zakázek, z toho tři v květnu. Největší byla modernizace trati Sudoměřice - Votice za 5,3 mld. Kč. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ji zadala firmě OHL ŽS. Druhou největší zakázkou byla optimalizace traťového úseku Praha-Hostivař - Praha hlavní nádraží za 4,22 mld. Kč. SŽDC ji zadala sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ. Třetí byla výstavba úseku dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem za 3,91 mld. Kč. Tuto zakázku zadalo Ředitelství silnic a dálnic pro sdružení firem Eurovia, Metrostav a Swietelsky stavební. Za celý minulý rok veřejná správa zadala celkem 14 miliardových zakázek.

Veřejnou zakázku na stavební práce do konce května získalo 1083 firem. Největší objem patřil společnosti OHL ŽS, které veřejná správa zadala 15 zakázek za 5,67 mld. Kč. U dalších osmi tendrů za 0,89 mld. Kč bude mít společnost podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

Nepříznivá zpráva

Hodnota nově vypsaných zakázek meziročně vzrostla o sedm procent na 54,2 mld. Kč. Zatímco objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně vzrostl o čtyři pětiny, v inženýrském stavitelství o 14 % klesl. Na stavby dopravní infrastruktury se snížil dokonce o 38 %. »Růst hodnoty zadaných zakázek signalizuje oživení stavebnictví a růst stavební produkce pro veřejný sektor v letošním roce. Ovšem pokles vypsaných zakázek u staveb dopravní infrastruktury je i s ohledem na nízkou meziroční srovnávací základnu nepříznivá zpráva pro vývoj dopravního stavitelství,« uvedla ředitelka úseku inženýrské činnosti ÚRS Praha Petra Lupíšková.

Veřejné zakázky měly v roce 2016 na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 %, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 %).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.