Cestujeme s domácím mazlíčkem

Chystáte se na výlet nebo na dovolenou a váš čtyřnohý kamarád smutně kouká na zabalená zavazadla? A vy řešíte problém, kam s ním? A co takhle ho neodkládat, ale vzít ho s sebou! Dovolená ať již v Čechách, nebo i u moře se psem nebo kočkou je možná. A není to ani tak složité. Mnoha zvířecím přátelům je dobře kdekoliv na světě, hlavně když jsou se svými milovanými pány. Aby ale cesta i pobyt dobře dopadly, je nutné se na ně připravit. A připravit i své mazlíčky.

Dovolená se psem, ale i s kočkou, je stále více běžnou záležitostí. To, co dříve bylo možné pouze vlastním autem, je dnes běžné i při autobusových a leteckých zájezdech. V nabídce cestovních kanceláří najdete už i specializované zájezdy pro pejskaře. Na psy a jejich pány jsou připravena i mnohá světová letoviska, na kterých se stále častěji otvírají pláže určené pro psy i otrlé kočky. Prostě příležitostí, kam vyrazit se svým chlupáčem, je mnoho. Jen si vybrat.

Cestovní doklady a povinná očkování

Tak jako my, i zvířata ale musejí mít při cestování po světě v pořádku své cestovní doklady. Při cestách po ČR by měl mít s sebou majitel vždy očkovací průkaz, který v případě nutnosti prokáže, že zvíře je zdravé a řádně očkované.

Pro cesty do zemí Evropské unie musí mít zvíře cestovní pas, který na počkání vystaví veterinář. Jeho vyhotovení je podmíněno označením zvířete mikročipem, případně viditelným tetováním. Majitel psa musí také prokázat platné očkování zvířete proti vzteklině. Při prvním očkování je možné překročit hranice až 21 dnů po vakcinaci, v případě přeočkování je očkování platné ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusí. Pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, která jsou v každé zemi trochu odlišná.

Při cestě do Velké Británie, Irska, Malty a Finska je třeba 24 až 120 hodin před vstupem do země zvíře odčervit preparátem s účinností proti tasemnici. Záznam o této proceduře musí být uveden v cestovním pasu.

Pokud plánujete cestu mimo Evropskou unii, bude nejlepší kontaktovat státní veterinární správu. Potřebná potvrzení a povolení snadno získáte na pobočkách Krajských veterinárních správ a na internetu (svscr.cz/statni-veterinarni-sprava/kontakty/). Tam vám poradí, jaké má jednotlivá země podmínky a požadavky. Je vhodné se při cestách mimo EU informovat dostatečně dopředu, protože některé země mohou vyžadovat celé řady krevních testů na protilátky proti infekčním chorobám, některé země vyžadují i karanténu nebo exportní certifikát. Počítejte s tím, že se jedná o velmi zdlouhavou proceduru, která může trvat i několik měsíců.

Při nejběžnějších cestách do okolních států ale postačí základ. »Rozumné je, aby kromě vztekliny mělo zvíře i základní nepovinné očkování a bylo preventivně ošetřeno účinným přípravkem proti klíšťatům,« říká Markéta Bosáková, veterinární lékařka Royal Canin a doplňuje: »Pro cesty do středomoří se doporučují repelentní obojky s účinností proti krev sajícím pakomárům. Kromě cestovního pasu je dobré vzít s sebou i očkovací průkaz, seznam léků, pokud zvíře nějaké užívá, a kontakt na ošetřujícího veterinárního lékaře.«

Autem nebo letadlem, hlavně bezpečně

Nejčastější cesta se psem na dovolenou bývá po vlastní ose osobním autem. Ať jedete na chalupu, nebo ke středozemnímu moři, je nutné myslet v první řadě na bezpečnost. Zvíře, které se volně pohybuje v prostoru auta, rozptyluje řidiče a v případě nehody se může zranit nebo napadnout ostatní cestující v důsledku stresu. Na přepravu psů a koček je vhodné použít přepravní box nebo tašku a ve vozidle je umístit tak, aby v případě kolize neohrozili řidiče ani spolucestující. Přepravku je vhodné připevnit bezpečnostním pásem nebo umístit za sedadlem v prostoru nohou. Větší psy je ideální přepravovat v zavazadlovém prostoru odděleném bezpečnostní přepážkou. Nebo jsou vyráběny speciální popruhy pro psy, které se připevní na bezpečnostní pásy a velký pes je tak fixován na zadním sedadle.

Před plánovaným odjezdem na dovolenou je vhodné brát zvíře na kratší cesty autem, aby si na cestování zvyklo. Pes a kočka by se měli na svoji přepravku postupně aklimatizovat, majitelé koček ji mohou několik týdnů před plánovanou cestou nechat kočce k dispozici jako pelíšek, případně ji do přepravky lákat pomocí hraček nebo pamlsků. Zvířata se cítí bezpečněji, pokud je přepravka přikrytá a prostor uvnitř vyplněn tlumeným světlem.

Před cestou nekrmit

Mnoho majitelů koček a psů se při cestách potýká i s cestovními nevolnostmi svých svěřenců. Většinou vznikají stresem a přílišným najedením před cestou. Zvířata nejlépe cestují na lačno. »Existují i tablety s obsahem maropitantu, které dobře fungují proti zvracení,« upozorňuje veterinářka.

Co ale potřebují zvířata zvláště v letních měsících, je voda. Na delší cesty je vhodné mít v přepravce misku s trochou vody. Existuje i celá řada cestovních misek a napáječek, které zabrání vylití tekutiny. U velkých psů je pak vhodné dělat při cestě častější zastávky a dát na každé zvířeti napít.

Pozor na horko v autě!

Obrovským nešvarem a velkým nebezpečím při cestě autem je ponechání psa v něm, když si jeho majitelé potřebují třeba jen odskočit na toaletu. Přehřátí v uzavřeném autě je pro psy obrovským rizikem, protože v letních horkých dnech k němu dochází již během několika minut. Pootevřené okénko určitě nestačí! Teplota v zavřeném automobilu stoupá každou minutou a při venkovních teplotách nad třicet stupňů celsia se vnitřek tmavého auta může rozpálit na šedesát stupňů již po deseti minutách!

Vhodné při delších cestách zvláště u malých plemen psů a koček je chladit je i cestou. Pomoci mohou nachlazené ručníky, které vlhké umístíme na noc před cestou do mrazáku a pak je dáme pod přepravku, nebo dobře fungují i PET lahve se studenou vodou, o které se zvíře může chladit, když potřebuje. Voda se pak vymění při každé zastávce.

A za zmínku jistě stojí i náhubky. Psi se nepotí, svůj organismus ochlazují hlavně zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Mají-li tedy nasazen náhubek, který neumožňuje otevřít tlamu, mohou se také rychle přehřát.

Cesta letadlem? Zamluvte ji dopředu

Cesta s mazlíčkem letadlem je možná, ale je vždy snazší pro menší plemena psů. Navíc leteckou přepravu zvířat zajišťují jen někteří přepravci, nízkonákladové aerolinky ji většinou neumožňují. I když pro malé psy zvyklé na cestovní schránky, které se vejdou na sedadlo v letadle, lze domluvit výjimku. Požadavky leteckých společností na přepravky pro zvířata se ale různí. V některých případech je požadováno i klinické vyšetření zvířete před odletem. Proto je vhodné obrátit se před plánovanou cestou na specializované cestovní agentury, které poskytují kompletní servis.

Cestovní lékárnička

Je třeba počítat s tím, že na cestách mohou vašeho čtyřnohého kamaráda potkat různé zdravotní obtíže nebo úrazy, a proto je třeba zabalit mu cestovní lékárničku. Ta by měla obsahovat alespoň obvazy a dezinfekci pro ošetření drobných řezných či bodných ran, kleštičky na vytahování klíšťat a kapky pro zklidnění očí podrážděných od pylu nebo prachu.

Pro zvířata, která cestování špatně snáší, existuje celá řada přípravků, které jim cestování usnadní. Použití léků se sedativními účinky se ale nedoporučuje. Vhodný přípravek je dobré konzultovat s veterinárním lékařem. »Sedativní léky jsou většinou na bázi benzodiazepinu a acepromazinu. Jejich účinek je ale individuální a u některých zvířat může jejich užití naopak vést k nervozitě, než ke zklidnění, nebo k nebezpečnému poklesu krevního tlaku a k problémům s rovnováhou. Někdy i nežádoucí defekaci a močení,« vysvětluje veterinářka. Na trhu jsou dostupné uklidňující feromony ve spreji nebo obojku, tablety a kapsle s obsahem mléčného proteinu a vitaminů skupiny B.

Čím krmit

Při dlouhých cestách je nejbezpečnější krmit suchým granulovaným krmivem, které zajišťuje kompletní krmnou dávku, snadno se transportuje a nehrozí u něj riziko zkažení. Vždy je nutné mít s sebou dostatek vody. »Pro zvířata je cestování neobvyklá, mnohdy stresová situace, a proto se velmi dobře osvědčuje krmit zvíře veterinární dietou, která je určena pro zvířata ve stresu,« vysvětluje MVDr. Bosáková. Výborné výsledky prokazuje kompletní granulované krmivo Royal Canin Calm, které obsahuje přírodní mléčný kasozepin. Mléčný protein, který vylučuje kojící fena nebo kočka má zklidňující účinky nejen na mláďata, ale i pro dospělá zvířata. Aminokyselina tryptofan podporuje vylučování serotoninu, hormonu dobré nálady. Speciální koktejl vlákniny je prevencí zažívacích problémů, které se často objevují při změně prostředí. »Krmivo Calm je vhodné začít podávat minimálně 10 dní před plánovanou cestou pozvolným přechodem ze stávajícího krmiva,« upřesňuje Bosáková a dodává: »Jedná se o kompletní krmivo, takže je možné podávat ho i dlouhodobě.« Více informací na www.royalcanin.cz

Helena KOČOVÁ

FOTO – archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.