Íránský »beton« Španělé jednou prolomili

Do osmifinále postupují jako první Rusko a Uruguay

Fotbalové mistrovství světa poznalo první dva osmifinalisty. Uruguay postoupila díky výhře 1:0 nad Saúdskou Arábií a tento výsledek ze skupiny A posunul do play off také domácí Rusko. Naopak Maroko se po prohře 0:1 s Portugalskem stalo první vyřazeným týmem šampionátu, po základní skupině jistě skončí také Saúdská Arábie a Egypt. Ve druhém duelu skupiny B Španělsko zdolalo Írán po třetím dnešním výsledku 1:0.

Uruguayi v Rostově zařídil nejtěsnější vítězství ve 23. minutě Luis Suárez pohotovou střelou po rohovém kopu. Útočník Barcelony 52. reprezentačním gólem stylově oslavil jubilejní 100. start v národním dresu. Jihoameričané další slibné šance neproměnili, několik jich zahodil další kanonýr Édinson Cavani. Uruguayci navázali na úvodní triumf 1:0 nad Egyptem, s Ruskem, které rovněž získalo šest bodů, si zahrají o první místo ve skupině A.

Portugalce na moskevském stadionu Lužniki poslal do vedení už ve čtvrté minutě hlavou z rohu kapitán Cristiano Ronaldo, který navázal na hattrick proti Španělsku (3:3) a se čtyřmi góly vede tabulku střelců turnaje. Ve zbytku utkání sice měli Maročané převahu, ale mířili buď vedle, nebo trefovali pozorného brankáře Ruie Patrícia. Severoafrické mužstvo nenapravilo úvodní prohru 0:1 s Íránem.

Ronaldo se s 85 góly stal nejlepším reprezentačním střelcem Evropy. Hvězdný útočník Realu Madrid překonal maďarskou legendu Ference Puskáse, více branek za národní tým zaznamenal jen Íránec Alí Daeí (109).

Španělé museli v Kazani dlouho dobývat hluboký obranný blok soupeře a těžko se dostávali do zakončení. Až v 54. minutě je vysvobodil šťastným gólem Diego Costa, který skóroval potřetí na turnaji. Íránci také dostali míč do sítě, ale branka Sajjeda Ezatolahího neplatila kvůli ofsajdu.

Ve skupině B jsou před závěrečným kolem ve hře o postup tři mužstva. Španělsko a Portugalsko mají čtyři body a shodné skóre 4:3, Írán je o bod zpět a čeká ho duel s portugalskými mistry Evropy.