Ilustrační FOTO - Pixabay

Kůrovec a polomy loni »zařídili« rekordní těžbu dřeva v lesích

Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu kubíků. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007, kdy lesníci likvidovali dřevo poničené orkánem Kyrill.

Tři pětiny loni představovala nahodilá těžba, tedy zejména odstraňování stromů napadených kůrovcem a likvidace polomů.

»Nejvíce dřeva se vytěžilo v krajích Olomouckém a Moravskoslezském, kde podíl nahodilé těžby přesáhl 90 procent a pokračuje zde kalamitní stav,« uvedl Jiří Hrbek z odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu. Nahodilá těžba v těchto dvou krajích představuje 44 % republikových nahodilých těžeb a téměř 30 % celkového objemu těžeb v ČR.

Více než 90 % vytěženého dřeva je z jehličnanů, loni šlo o 17,735 mil. kubíků. Devět z deseti poražených jehličnanů jsou smrky, zbytek připadá zejména na borovice. Z listnáčů, jejichž těžba loni klesla, připadá největší podíl těžby na buky, těží se také duby, jasany, lípy a javory.

Plocha zalesňování se v posledních letech příliš nemění, loni šlo o téměř 20 000 hektarů (ha). Podíl listnatých dřevin činil 42 %, což je nejvíc od roku 1960. Minulý rok se v lesích vysázelo skoro 125 mil. nových stromků, 54 % sazenic připadalo na listnaté dřeviny. U listnáčů převládal buk a dub, mezi jehličnany se zalesňovalo hlavně sazenicemi smrku a borovice.

České lesy pokrývají 2,7 mil. ha. Za posledních 50 let se jejich výměra zvětšila o necelá tři procenta.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.