REDAKČNÍ SLOUPEK

Díky vám, milí lidé

Naštěstí tu máme lidovou diplomacii, tedy vztahy mezi lidmi napřímo, ať si vrcholní politici vedou někdy svou prapodivnou a protilidovou politiku. Takovým příkladem je hezký čin britských fotbalových fanoušků. Ti v doprovodu diplomatů britské ambasády během právě probíhajícího mistrovství světa v Rusku navštívili ve Volgogradu pietní území na Mamajově mohyle u sochy Matka Vlast volá a uctili v Síni vojenské slávy padlé sovětské vojáky, jejichž jména jsou vepsána zlatistou mozaikou do stěn památníku. Uvedl to The Daily Mail a cituje server První zprávy.

V britské skupině byl předseda fotbalové asociace Anglie Greg Clark a zástupkyně velvyslance Lindsay Skollová. Jak připomněl The Daily Mail, právě ve Stalingradu se konal jeden z nejkrvavějších bojů ve světové historii a skutečnost, že Rudá armáda město obhájila, byl zlomem ve vývoji války. Během této návštěvy padala i další upřímná slova. Volgograd má v Británii dvojče – Coventry. Během války poslaly ženy z Coventry, jež bylo také silně postiženo bombardováním luftwaffe, podporu »svým sestrám ve Stalingradu«. Diplomatka Skollová měla v pamětní síni zdůraznit, že vzhledem k obrovskému utrpení, jímž prošel Stalingrad a jeho lidé, a klíčové roli, již město sehrálo ve vítězství nad fašismem a nacismem, je zařazení jednoho z hostitelských měst, Volgogradu, do fotbalového mistrovství správné. Dnes Volgograd přijímá lidi z celého světa, včetně Velké Británie, lidi, kteří sem přišli v míru a se společným cílem, řekla Skollová, která pak napsala do pamětní knihy »Nechť naše vazby mezi lidmi Spojeného království a Ruska zůstávají navždy silné a trvalé«.

Tak vidíte, navzdory rusofobii premiérky Mayové, která rozpoutala proti Rusku zpravodajskou hru a dštila směrem k ruskému prezidentovi, a snad i celému Rusku, síru, se dějí divy!

Dalším příkladem je rozpor mezi smýšlením mnohých německých občanů a německé kancléřky Merkelové. Její naprosto zbytečné, nepotřebné, ahistorické a hloupé řeči o údajné morální a politické neospravedlnitelnosti »vyhnání Němců« (čti historicky správně vysídlení) jí měli omlátit o hlavu někdejší Spojenci v protifašistické koalici. Ti se spíše věnují současnosti a hlavně budoucnosti. To Merkelové doporučuji také.

A opět pracuje lidová diplomacie. Masy německých antifašistů historii rozumějí a konají pro dobro současných generací. A pro budoucnost. Například když delegace Die Linke z německého Chemnitzu jezdí pravidelně v červnu na lidický pietní akt.

Takovíto lidé, jako britští fanoušci fotbalu nebo němečtí antifašisté, ale i hybatelé četných kontaktů kulturních, sportovních, školních výměn, cestovatelských výprav…, jsou v současné rozjitřené době mimořádně cenní. Přispívají k udržování přijatelné atmosféry ve světě, když někteří politici blbnou na kvadrát. Zkrátka, musíme na Zemi žít vedle sebe v míru, a všichni. Jinou alternativu neznám.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 84 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaroslavprchal
2018-06-24 16:11
Autorka mele, s prominutím, nesmysly. Úspěch Rudé armády v bitvě u
Stalingradu nikdo na světě nezpochybňuje a se současnými vztahy
západního světa s putinovským Ruskem to nemá pranic společného.
hajek.jiri51
2018-06-24 13:46
Já tím "probral" nemyslel "ze spánku".
kozpav
2018-06-24 09:52
OK paní HOŘENÍ.
o.motl
2018-06-23 12:40
Zato vy nikdy nespíte, pane Hájku. Vaše duchaplné komentáře jsou pod
každou pitomostí, kterou vypotí redaktoři Haló novin.
hajek.jiri51
2018-06-23 12:15
Á, pan Motl se nám zase probral.
o.motl
2018-06-23 11:11
Lidová diplomacie za účasti diplomatů z britské ambasády.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.