Prohloubil se odklon Turecka od sekulárního politického uspořádání

Výsledky prezidentských a parlamentních voleb v Turecku potvrdily dlouhodobější trend koncentrace politické, ekonomické a vojenské moci v rukou prezidenta R. Erdogana, a završily tak transformaci turecké politické scény, která začala referendem o přechodu na prezidentský systém v roce 2017. Dále se tak prohloubil odklon Turecka od sekulárního politického uspořádání k politickému systému osmanského typu, s téměř neomezenou mocí vládce země, s muslimskými rysy.

Průběh voleb byl doprovázen řadou nejasností, násilí, a dokonce došlo i na zabití představitele opozice při potyčce v jednom z volebních obvodů. Zatčen byl i pozorovatel Strany evropské levice, člen Komunistické strany Francie.

Západní země se k průběhu voleb vyjádřily vesměs kriticky, také z toho důvodu, že volby v Turecku prohloubily příkop mezi tím, co požaduje EU ze strany Turecka, zejména ochranu práv a svobod občanů, a jaká bude realita pod vedením staronového autokratického vládce země. Vstupní rozhovory Turecka do EU, již tak zmrazené, nebudou prioritou zahraniční politiky Turecka. Naopak, hrozí radikalizace tureckých menšin v Evropě, kde R. Erdogana volilo více než 60 procent oprávněných voličů, a výhrůžky vůči Rakousku kvůli zavírání mešit v zemi. Zemi již Turecko pohrozilo radikálními odvetnými opatřeními.

Obavy vzbuzuje také třímilionová »armáda uprchlíků« zejména ze Sýrie, za což si Turecko nechává draze platit EU a využívá to jako nátlakový prostředek jednak vůči EU, ale také sousedním zemím, zejména Iráku a Sýrii, kde hodlá pokračovat v obsazování severních území těchto zemí pod zástěrkou boje proti terorismu.

Turecko se bude snažit obnovit pozici regionálního lídra v oblasti a jeho odklon od EU dokumentuje i zájem země o členství v Šanghajské organizaci spolupráce, tedy nově se rodícího mocenského centra v indicko-pacifickém regionu.

Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

Vojtěch FILIP

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.