Ilustrační FOTO - Pixabay

Cla na auta se Američanům vymstí

Clo na dovoz osobních automobilů do Spojených států ve výši až 25 procent, jehož zavedením hrozí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, by mohlo stát americké spotřebitele 45 miliard dolarů (zhruba bilion korun) ročně.

Uvedla to Aliance automobilových výrobců, která zahrnuje například automobilky General Motors, Toyota a Volkswagen. Nové clo by podle aliance zvýšilo ceny automobilů z dovozu v průměru o 5800 dolarů (zhruba 129 000 Kč), napsala agentura Reuters.

Americká vláda začala v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost. To by mohlo vést k zavedení podobných cel, jaká Washington v březnu začal uplatňovat na dovoz oceli a hliníku. Trump při květnovém setkání se zástupci automobilek uvedl, že na některá auta plánuje uvalit cla ve výši 20 až 25 procent.

Minulý týden americký prezident pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranná opatření proti USA. Nyní na svém twitterovém účtu napsal, že americká vláda dokončuje studii ohledně cel na dovoz aut z EU. Naznačil, že vláda v tomto směru v brzké době podnikne nějaké kroky.

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen o víkendu varoval, že EU na případné zvýšení cel na dovoz aut do USA odpoví vlastními kroky. EU již minulý týden začala uplatňovat cla ve výši 25 % na dovoz některého zboží z USA, například motocyklů, džín nebo whisky. Reagovala tak na americká cla na dovoz oceli a hliníku.

EU nyní na dovoz automobilů ze Spojených států uplatňuje desetiprocentní clo, zatímco dovoz do USA podléhá clu 2,5 % u osobních vozů a 25 % u dodávkových a sportovně-užitkových automobilů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaroslavprchal
2018-07-02 19:48
Ale vždyť to byli komunisti, kdo tady neustále bojoval proti volnému
trhu TTIP. Trump to bourá a zase to není dobře? Víte vůbec, co chcete?
tonytonda1
2018-06-29 07:48
A kde je svobodný trh? Když na to přijde, tak Amíci kašlou na lidský
práva i na svý tržní náboženství o svobodě podnikání a obchodu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.