Ilustrační FOTO - Pixabay

Britové věděli o mučení

Podle výboru britského parlamentu není pochyb, že britské zpravodajské služby věděly o špatném zacházení USA se zadržovanými osobami podezřelými z terorismu v zahraničí, které byly zatčeny po 11. září 2001. Uvedla to AP s odvoláním na  zveřejněnou zprávu.

Zpráva výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost mj. říká, že Británie o špatném zacházení věděla už v počáteční fázi a úřady toho mohly udělat více pro to, aby chování Američanů ovlivnily. Ve 198 případech obdržely britské orgány zpravodajské informace získané od zadržovaných, o kterých věděly, nebo mohly mít podezření, že se s nimi špatně zachází. Výbor odmítl tvrzení tajných služeb, že šlo jen o izolované incidenty. Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001, v němž nechyběly praktiky mučení, ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009. Tajné věznice v Evropě CIA měla v Litvě, Rumunsku a Polsku, mimo Evropu např. v Thajsku, Maroku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku. Mezi zařízeními převážela zadržené lidi letadla, která používala k mezipřistáním letiště v 17 zemích Rady Evropy včetně ČR.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 13 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tonytonda1
2018-06-29 07:47
Jo mučení a vraždění zajatců a unesených civilistů je standardní
demokratický a lidskoprávní postup vlády Spojených států a ostatní
zločinci z NATo to kryjou a podporujou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.