Ze skupiny H postupují Kolumbie a Japonsko. O úspěchu země Nippon rozhodl faktor fair play

Belgie v prestižním utkání porazila Angličany

Fotbalisté Belgie zvítězili v závěrečném zápase skupiny G mistrovství světa v Rusku nad Anglií 1:0 a postoupili z prvního místa do osmifinále, kde je čeká Japonsko. Výběr Albionu skončil v tabulce druhý a utká se s Kolumbií. Ta zvítězila nad Senegalem gólem Miny 1:0 a vyhrála skupinu H. Soupeř kvůli vyššímu počtu žlutých karet končí. Japonci postoupili i po porážce 0:1 s Polskem. Tunisko se s MS rozloučilo triumfem 2:1 nad Panamou.

Senegal se stal prvním týmem v historii světových šampionátů, který nepostoupil kvůli vyššímu počtu žlutých karet. Afričané nasbírali na turnaji v Rusku o dvě karty více než druhé Japonsko (4). Oba celky měly stejný počet bodů i skóre a remízu 2:2 ve vzájemném zápase, takže muselo netradičně rozhodnout až předposlední kritérium fair play. Posledním by byl los.

Zápas v Samaře rozhodl ve prospěch Kolumbie v 74. minutě hlavou po rohovém kopu stoper Yerry Mina, v prvním poločase sudí Milorad Mažič po poradě s videorozhodčím zrušil penaltu proti jihoamerickému celku.

Polsko si částečně vylepšilo renomé po předchozích porážkách se Senegalem a s Kolumbií a ve Volgogradu zvítězilo gólem obránce Jana Bednarka z 59. minuty. Japonci, kteří v závěru taktizovali kvůli druhému duelu, postoupili mezi nejlepších 16 týmů světa potřetí v historii a poprvé od roku 2010.

Anglie i Belgie měly už před zápasem jasný postup, takže trenéři Gareth Southgate a Roberto Martínez šetřili řadu opor včetně nejlepších střelců Harryho Kanea a Romela Lukakua. Utkání v Kaliningradu rozhodl na začátku druhého poločasu Adnan Januzaj povedenou střelou.

Belgičané naplno bodovali i ve třetím utkání na turnaji a v základní hrací době vyhráli nad Anglií teprve druhý z celkových 22 zápasů. "Rudí ďáblové" protáhli sérii bez porážky na 22 duelů, naopak Angličané po 12 utkáních poprvé padli.

Tunisko oslavilo první výhru na MS po 40 letech a 13 zápasech. Panama sice v Saransku vedla od 33. minuty po vlastním gólu Jasína Maríi, v druhém poločase ale Tunisané otočili skóre brankami Fachraddína bin Júsifa a Vahbího Chazrího. Oba týmy už před utkáním neměly šanci na účast v osmifinále, Panama ani potřetí nebodovala.

Skupina G:

Anglie - Belgie 0:1 (0:0)

Branka: 51. Januzaj. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.) - Dias (video, Portug.). ŽK: Tielemans, Dendoncker (oba Belg.). Diváci: 33.973.

Anglie: Pickford - Jones, Stones (46. Maguire), Cahill - Alexander-Arnold (79. Welbeck), Loftus-Cheek, Dier, Delph, Rose - Rashford, Vardy. Trenér: Southgate.

Belgie: Courtois - Dendoncker, Boyata, Vermaelen (74. Kompany) - Chadli, Fellaini, Dembélé, T. Hazard - Januzaj (86. Mertens), Batshuayi, Tielemans. Trenér: Martínez.

Panama - Tunisko 1:2 (1:0)

Branky: 33. vlastní Maríá - 51. Bin Júsif, 66. Chazrí. Rozhodčí: Šukrallá - Tulefát (oba Bahrajn), Marrí (Katar) - Martins (video, Portug.). ŽK: Ávila, G. Gómez, Tejada - Sasí, Badrí, Čaalalí. Diváci: 37.168.

Panama: Penedo - Machado, R. Torres (56. Tejada), Escobar, Ovalle - Bárcenas, Godoy, G. Gómez, Ávila (81. Arroyo), J. L. Rodríguez - G. Torres (46. Cummings). Trenér: H. Gómez.

Tunisko: Maslúsí - Naggúz, Baduí, Maríá, Haddadí - Sasí (46. Badrí), Schirí, Čaalalí - F. bin Júsif, Chazrí (89. Srarfí), Slití (77. Chalíl). Trenér: N. Maalúl.

Senegal - Kolumbie 0:1 (0:0)

Branka: 74. Mina. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Niang - Mojica. Diváci: 41.970.

Senegal: K. N'Diaye - Gassama, Sané, Koulibaly, Sabaly (74. Wagué) - Sarr, Kouyate, Gueye, Mané - Baldé (80. Konaté), Niang (86. Sakho). Trenér: Cissé.

Kolumbie: Ospina - Arias, D. Sánchez, Mina, Mojica - Uribe (83. Lerma), C. Sánchez - Cuadrado, Quintero, Rodríguez (31. Muriel) - Falcao (89. Borja). Trenér: Pekerman.

Japonsko - Polsko 0:1 (0:0)

Branka: 59. Bednarek. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR) - Orsato (video, It.). ŽK: Makino (Japonsko). Diváci: 42.189.

Japonsko: Kawašima - Sakai, Jošida, Makino, Nagatomo - Jamaguči, Šibasaki - Sakai, Okazaki (47. Osako), Usami (65. Inui) - Muto (82. Hasebe). Trenér: Nišino.

Polsko: Fabiaňski - Bereszyňski, Glik, Bednarek - Kurzawa (79. Peszko), Krychowiak, Góralski, Jedrzejczyk - Zieliňski (79. Teodorczyk), Lewandowski, Grosicki. Trenér: Nawalka.

1. Kolumbie 3 2 0 1 5:2 6
2. Japonsko 3 1 1 1 4:4 4
3. Senegal 3 1 1 1 4:4 4
4. Polsko 3 1 0 2 2:5 3