Nevyužitý potenciál

Bezesporu prožíváme ekonomicky i sociálně nejpříznivější období od listopadového převratu. Dosahujeme dlouhodobě nebývalého tempa růstu hrubého domácího produktu, fabriky i služby pracují na plné kapacity, kdy jim v dalším rozmachu brání nedostatek pracovních sil, zlepšujeme se vůči Evropské unii ve všech zásadních sledovaných ukazatelích. Dosahované výsledky se odrážejí v rychlém růstu příjmů našich domácností.

Přesto nemůžeme být spokojeni. Stále přežívají politické turbulence, které obsahují potenciální nejistotu, množství je v našich hodnoceních stále nadřazováno nad kvalitu, zvolená strategie pokračujícího zadlužování státu při dobré kondici jeho ekonomiky je postavena na hlavu. Optimismus politiků skrývá obavy ekonomických analytiků z tzv. přehřátí ekonomiky.

O co jde, naznačí přehled hlavních důsledků ekonomického růstu. Na jedné straně to je nízká nezaměstnanost, snadné nalézání práce, rychle rostoucí mzdy a kupní síla obyvatelstva spolu s růstem tržeb v maloobchodě a službách pro domácnost. Posiluje koruna, zvyšují se firemní investice. Zlepšuje se platební morálka firem a rostou příjmy státního rozpočtu, což umožňuje realizaci řady sociálních opatření.

Na druhé straně se zrychluje růst spotřebitelských cen, což snižuje celkový efekt z růstu příjmů a obsahuje nebezpečí vzniku inflační spirály. Napětí mezi zdroji a potřebami, mezi poptávkou a nabídkou zvyšuje nedostatek volných pracovních sil. Dochází k přehřívání trhu s nemovitostmi s možnou recidivou globální krize z roku 2008. Negativně působí i snižování marže firem kvůli rostoucím mzdovým nákladům.

Bohatneme, ovšem nikoli tak, jak by se zdálo z optimismu některých provládních činitelů, a především ne všichni. Proti růstu počtu dolarových milionářů a miliardářů stojí milion lidí ohrožených chudobou či dokonce exekucí. Jejich roční příjem je mnohdy nižší, než cena jednoho čtverečního metru v nových pražských bytových lokalitách. Pyšníme se tím, že se zvýšilo množství zbytků pro potravinové burzy určené sociálně nejslabším a bezdomovcům.

Co je vůbec nejhorší? V době skutečné celkové hospodářské prosperity žijeme na dluh. Zapřísahání se vyrovnaným státním rozpočtem je zapomenuto. Se schodkem vláda počítá i nadále. Pokud by byl využíván pro vládní investice, možná by se s tím dalo souhlasit. Tak tomu ale není. Vládní investice se plánují jako historicky relativně nejnižší. Naopak zadlužení z deficitního hospodaření směřuje k neuváženým, nicméně předvolebním populismem »odůvodněným« mandatorním výdajům. Místo zásluhovosti a potřeb »plošnost«, která jak známo problém neřeší, pouze oddaluje

Nesledujme jen to, co je vidět, ale i to, co je skryto!

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 11 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-07-01 12:52
Zásada socializmu, teoretická, která platila pro lidi, pokud s ní, v
praxi, nemanipulovali "lidičkové", byla - Každému podle
množství, kvality a společenského významu vykonané práce. Zdá se
to, logicky, spravedlivé. Jaké "zásady" platí dnes? Že by
zásada minimálních nákladů, hlavně mzdových, a maximálního zisku?
To je tedy pokrok!
levicovyvolic
2018-06-30 07:39
Proč autor píše do Haló novin? článek by mu určitě vzal každý
pravicový plátek. ... Ta "zásluhovost" je hlavním heslem
ZATÍM jen u důchodů. Děsím se, až se totéž začne rozlišovat ve
zdravotnictví. Tam také platí daně (zdravotní pojištění) podle
výše platu. A čerpají všichni stejně - podle potřeb. A pak u všeho
ostatního... Ochrana policie, školy pro děti atd. ... Zásluhovost by
se měla zkoumat spíš u mezd. Proč má například pochlastávající
spalovatel trenýrek 10x větší plat než lékař operující srdce....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.