FOTO - Pixabay

První soud kvůli fašistickým únosům dětí

Před madridským soudem v úterý stanul 85letý gynekolog Eduardo Vela, který je obviněný z toho, že v roce 1969 unesl holčičku a posléze ji dal jiné matce.

Před soud se tak dostal první člověk spojený se skandálem tzv. ukradených dětí. Během frankistické diktatury byly »nevyhovujícím« rodičům odejmuty patrně tisíce dětí, které skončily v prorežimních rodinách. Penzionovaný gynekolog všechna obvinění odmítá. Hrozí mu 11 let vězení.

Vela je obviněn z falšování dokumentů, únosu dítěte mladšího sedmi let a fingování porodu. Soudní řízení iniciovala nyní 49letá Inés Madrigalová, která jej obvinila, že padělal její rodný list, na němž adoptivní matka figuruje jako její biologický rodič.

Obviněný se netěší dobrému zdraví a otázky u soudu špatně slyší. Popírá, že dítě jiné matce předal a že podpis na rodném listě je jeho. »Nikdy jsem nikomu žádné dítě nedal,« hájil se. V minulosti však přiznal, že dokument podepsal...

Skutečnost, že je adoptovaná, se Madrigalová od matky Inés Pérezové dozvěděla ve věku 18 let. Pérezová ji prý od Vely dostala darem, protože nemohla mít vlastní děti.

Okrádali hlavně komunist(k)y

Před osmi lety si Madrigalová v novinách přečetla článek o »ukradených dětech« a ihned pojala podezření, že se kauza týká i jí samotné. »V tomto případě nejde jen o mě, má to mnohem širší dopad. Celý svět ví, že se v této zemi kradly děti,« řekla Madrigalová. Nepočítá však s tím, že soud odhalí, kdo byla její skutečná matka.

Před budovou soudu se shromáždily desítky aktivistů ve žlutých trikách, které skandovaly: »Chceme spravedlnost!«. Žádají otevření dalších případů, k nimž během pravicové diktatury v letech 1939-75 došlo. Představitelé režimu odebírali děti »nevyhovujícím« matkám, tedy ženám komunistického či jiného levicového přesvědčení, a dávali je do prorežimních rodin. Praktika přetrvávala až do 80. let minulého století, tedy i po Frankově smrti v roce 1975. Má se za to, že od 50. let se do prodeje novorozenců k adopci zapojily organizované zločinecké organizace.

Skutečný počet dětí odňatých vlastním rodičům se zřejmě nikdy nezjistí. V roce 2008 nicméně vyšetřující soudce Baltasar Garzón odhadl, že bylo od vlastních rodičů odloučeno 30 000 dětí. Zpravodajský server BBC podle ČTK napsal, že skutečný počet může být až desetkrát vyšší.

BBC zdůraznila, že kauza Madrigalové je jedinou, která se dostala před soud. Na soudy se přitom obrátily tisíce podobně postižených. Minulý rok byla jedna žena odsouzena za očerňování řádové sestry - obvinila ji totiž předtím z toho, že ji v roce 1962 odebrala biologické matce a předala adoptivnímu otci, který byl prominentním frankistou...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.