Babiš s Pellegrinim slavili ve Francii Československo

Premiér Andrej Babiš v sobotu spolu se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim navštívil ve Francii místo, kde českoslovenští legionáři v tento den před 100 lety přísahali věrnost vznikajícímu československému státu.

Pietní akt, který se konal v rámci širších oslav 100. výročí vzniku Československa, provázelo kladení věnců u památníku připomínajícího přísahu a také legionářské oběti války. Slavnostního ceremoniálu během osmifinálového zápasu MS v kopané Francie – Argentina se oproti původnímu očekávání nezúčastnil francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého zastoupila ministryně obrany Florence Parlyová.

Babiš a Pellegrini navštívili planinu nedaleko Darney na severovýchodě Francie, kde byl 30. června 1918 oficiálně na francouzském území vyhlášen československý stát a kde se shromáždilo k přísaze věrnosti nové republice na 6000 legionářů. Tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré tam mj. za účasti budoucího československého ministra zahraničí a prezidenta budovatele Edvarda Beneše jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže československý prapor zhotovený podle návrhu Františka Kupky.

Babiš připomněl, že přísahou v Darney vznikla oficiálně československá armáda. Ta se stala symbolem československého státu v jeho počátcích, protože byla zdrojem sebevědomí. Babiš se rovněž několikrát dovolával masarykovských tradic a snahy prvního československého prezidenta zajistit pro svou zemi demokracii a pevné ukotvení v evropském prostoru. Spolu s Pellegrinim přitom poděkoval Francii za aktivní podporu vzniku Československa.

Darneyský pomník byl odhalen až v roce 1978, ačkoli ten první stál už v roce 1938. Tehdy kvůli novému předválečnému napětí ale už nebyl odhalen a v roce 1940 ho nacisté zničili. Od roku 2002 se výročí přísahy v Darney slaví jako Den ozbrojených sil České republiky.

Ve dnech následujících po přísaze se příslušníci Československé střelecké brigády přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů. Čeští a slovenští dobrovolníci přitom bojovali ve Francii už v roce 1915, kdy do bojů v rámci Cizinecké legie zasáhla československá rota »Nazdar«. Na jaře 1918 vznikl v Cognaku 22. pěší pluk a později 23. pěší pluk. Obě jednotky se staly základem brigády vyhlášené v Darney, jež později bojovala ve východní Francii a přišla skoro o 1200 mužů.

V budově staré radnice v Darney je francouzsko-československé muzeum, ve kterém je kromě jiného prohlášení o vzniku nezávislého československého státu.

Nová kapitola

Téhož dne v Paříži, den po summitu Evropské unie, uvítal Babiš konec zápasu o kvóty pro přerozdělování migrantů v rámci EU a označil dohody týkající se boje proti migraci uzavřené na této vrcholné schůzce za »novou kapitolu evropské spolupráce«. Babiš se tak vyjádřil při popolední schůzce s Macronem a Pellegrinim, která se rovněž uskutečnila u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa.

Babiš dodal, že EU by měla směřovat k tomu, aby si její členské země mohly samy více rozhodovat o tom, na jaké projekty budou vynakládat své finance. V rámci možné reformy EU podpořil český premiér Macronovu iniciativu zavedení »občanských konzultací«, které by zvýšily zájem obyvatel Unie o dění v této mezinárodní společnosti.

Emmanuel Macron při společném vystoupení tří státníků před novináři prohlásil, že nevěří v dělící bloky uvnitř EU. Unijní summit podle něj ukázal »tvář jednoty a efektivnosti«.

Pellegrini upozornil, že Evropa je nyní opět v situaci, kdy jsou její demokratické hodnoty zpochybňovány, čemuž je třeba se postavit.

Babiš připomněl klíčovou roli Francie při vzniku Československa před 100 lety. Oba nástupnické státy – ČR a SR – označil za emancipované mj. díky společnému dědictví.

Na závěr schůzky českého premiéra s francouzským prezidentem podepsali Babiš a Macron Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-22. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat. Podle Babiše se spolupráce týká oblasti bezpečnosti, koordinace boje proti terorismu, mobility studentů či například společné zahraniční politiky. Podobný projekt podepsal Macron i se slovenským premiérem Pellegrinim (Smer-SD).

Uctil Baťu

Babiš v rámci sobotní návštěvy Francie zavítal i do města Bataville (Baťovo Město), které na severovýchodě země nechal ve 30. letech minulého století postavit Tomáš Baťa pro svoje dělníky nedaleko továrny na levnou obuv. V obci u městečka Moussey žijí dodnes bývalí zaměstnanci závodu, který byl přes jejich ostrý odpor zavřen v roce 2001 kvůli ekonomické ztrátovosti.

Babiš mj. navštívil dodnes fungující výrobnu podle baťovského vzoru a vystoupil v rámci odborného kolokvia věnovaného Baťově odkazu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.