Andres Manuel López Obrador (AMLO). FOTO - Wikimedia commons

Levice vítězem. AMLO prezidentem Mexika

Andrés Manuel López Obrador, důvěrně oslovovaný AMLO, (64), bývalý starosta metropole Mexika, se po desetiletích stane prvním levicovým prezidentem této latinskoamerické země, která má 124 milionů obyvatel a prezidentský vládní systém. López Obrador získal podle předběžných oficiálních výsledků v nedělních volbách přes 50 procent hlasů. Gratulaci mu již poslal prezident USA Donald Trump, mexická měna v reakci zpevnila o více než jedno procento.

Manuel López Obrador, kandidující za levicové hnutí národní obrody (morena) neděli označil za historický den a v prvním krátkém projevu vyzval ke smíření. Prohlásil, že přicházejí hluboké změny. Slibuje respekt k nezávislosti centrální banky a dodržování fiskální disciplíny. Smlouvy uzavřené v rámci velmi diskutovaných reforem v energetickém sektoru chce podrobit kontrole kvůli možné korupci a protiprávnosti, s konfiskací nebo vyvlastňováním majetku ale nepočítá. Podle předběžných součtů výsledků sdělených volebními činiteli Obradora podpořilo 53 až 53,8 procenta zúčastněných voličů. Přitom získal více než dvojnásobek hlasů, které obdržel kandidát na druhém místě, což je podle médií největší rozdíl od začátku osmdesátých let.

Rivalové uznali porážku

Oba jeho rivalové – Ricardo Anaya, který reprezentuje koalici většinou označovanou za pravostředovou, a José Antonio Meade, kandidát Institucionální revoluční strany (PRI) – vítězství Lopéze Obradora uznali a poblahopřáli mu. S gratulací Lópezi Obradorovi se vedle představitelů řady latinskoamerických zemí a Kanady přidal také americký prezident Donald Trump. »Velmi se těším na spolupráci s ním,« napsal na Twitteru. »Je toho hodně, co můžeme udělat ku prospěchu Spojených států a Mexika!« dodal. Andrés Manuel López Obrador, přezdívaný AMLO podle začátečních písmen svých jmen, Trumpovi poděkoval a dal najevo, že si přeje mít se Spojenými státy americkými přátelské vztahy a spolupráci. Otázkou je, nakolik jsou vyhlídky takových vztahů za současného šéfa Bílého domu reálné. Trump chce především na hranicích s Mexikem na ochranu před ilegální imigrací postavit plot, a to na náklady Mexičanů, což dosavadní prezident Enrique Peňa Nieto důrazně odmítal. Nejasnosti panují i nad budoucností Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Jaký postoj zaujme AMLO, se teprve uvidí. Lopéz Obrador z hnutí pracujících slibuje, že politiku a obchod v Mexiku očistí od narůstajícího násilí, korupce a politických skandálů a že sníží ekonomickou závislost země na Washingtonu. Jeho kritici ale varují, že plánované státní zásahy do hospodářství »by mohly« zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Budoucího prezidenta rovněž označují za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

V úřadu od 1. prosince

López Obrador má jistě vše dobře rozmyšleno, protože o nejvyšší úřad v zemi se ucházel už potřetí. Dva neúspěšné pokusy učinil v roce 2006 a 2012, přičemž v roce 2006 prohrál jen asi o 250 000 hlasů. Vítěz prezidentských voleb v úřadu vystřídá 1. prosince Nieta, který je prezidentem od prosince 2012 a znovu už kandidovat nemohl. Mexické zákony povolují jedné osobě výkon pouze jediného, šestiletého mandátu hlavy státu.

Kromě prezidenta Mexičané v neděli volili také 500 poslanců, 128 senátorů, osm ze třicítky guvernérů mexických států, starostu metropole Mexiko a téměř 1600 starostů dalších měst. Podle předběžných údajů utrpěla PRI také v těchto kláních značné ztráty, a to nejen v parlamentu. Zda však López Obrador získá většinovou podporu v obou komorách zákonodárného sboru, zatím není jasné.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 53 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.