Španělský styl patří do minulosti

Španělský deník El País označil nedělní osmifinálové utkání mistrovství světa proti Rusku za »nestravitelné«, list Marca hovoří o hororu. Styl hry španělských fotbalistů podle něj patří minulosti, jejich hra postrádala pohyb i moment překvapení. Španělský tým sice většinu zápasu držel míč, ale nedokázal si vytvářet gólové šance. Favorit nakonec s domácím výběrem prohrál v penaltovém rozstřelu.

Deník El País v komentáři s titulkem Španělsko sešlo z cesty píše, že země měla málokdy na světovém šampionátu lepší mužstvo než v Rusku. »Viděli jsme utkání, které možná překonalo historické rekordy v počtu přihrávek, s absolutní kontrolou míče a v němž Rusko častěji střílelo na branku a vstřelilo svůj gól i ten španělský. Španělský brankář v penaltové přestřelce nechytil střely, které mířily do středu a jednu další, při níž mu míč zdánlivě prošel tělem,« shrnul průběh utkání nejčtenější španělský list.

El País připomíná, že španělští hráči si chvílemi donekonečna vyměňovali přihrávky, a ačkoli se snažili něco vymyslet, vrátili se k zdlouhavému, »nestravitelnému« držení míče »bez jakéhokoli zjevného smyslu«. Španělsko podle listu mělo jen pár minut v prodloužení, kdy byl útok propojený se zbytkem mužstva a mohlo využít do té doby nepoužívaný střelný prach. Bylo však pozdě.

Další deník El Mundo loučení týmu s turnajem uvedl titulkem: »Španělské sbohem mundialu: pomalé, předvídatelné, neútočné«. »Pokud si na světovém šampionátu zahráváte s ohněm, nakonec se spálíte. Španělsko začalo turnaj dobrým fotbalem proti Portugalsku, ale pak tuto hru opustilo a nakonec dospělo k nejhoršímu utkání proti Rusku. Proti velmi špatnému výběru, který bránil víc než Izrael nebo Maroko. Tým Fernanda Hierra ukázal všechny nedostatky, které už předtím naznačil,« napsal El Mundo.

»Nejvážnější byl bezpochyby nedostatek pohybu. Pohyb je zlaté pravidlo ofenzivní hry. Když nemáte pohyb, můžete si tři hodiny hrát, vyměnit si tisíc přihrávek, ale nevypracujete si žádnou příležitost. Fotbal vyžaduje prostor a Španělsko si ve svém posledním zápase vinou nedostatečného pohybu žádný nevytvořilo,« napsal El Mundo.

Podle něj se měla řada hráčů více obětovat, ale chyba byla už v taktice. »Fotbal národního družstva se stal pomalým, předvídatelným, neškodným. Nakonec byl hluboko pod svou úrovní,« dodal deník. »V utkání byl jeden klíčový moment. Po vlastní brance Sergeje Ignaševiče mělo Španělsko skvělou příležitost zápas ovládnout. Ale bohužel se stal opak. Tým se uspokojil, a místo aby se hnal dopředu, zařadil zpátečku,« zhodnotil El Mundo.

Deník Marca píše o hororu. »Tým, alespoň ke konci, připomínal horor. Hráli špatně, připravili se špatně a v osmifinále dali neuvěřitelný dárek podřadnému soupeři,« uvedla Marca. »Španělsko je jako stará šlechtična, kolem níž se prožene revoluce a není schopná se smířit s tím, že její čas už minul,« dodal list.

»Španělsko bylo vyřazeno na penalty z mistrovství světa, kde, abychom upřímně řekli, budeme chybět jen málokomu. Španělsko nehrálo dobře v žádném ze svých zápasů,« napsal fotbalový server As.com.

Problémem podle něj bylo, že si mužstvo po vedoucím gólu myslelo, že tím jeho práce skončila. Prvních 80 minut zápasu se španělští hráči jen loudali, jako by je píchla moucha tse-tse, která způsobuje spavou nemoc. Pak se probrali s nástupem Iaga Aspase, a přestože Rusy málem uštvali, protivníky v rozhodnujících chvílích podržel brankář Igor Akinfejev.

»Šampionát skončil pro Španělsko v penaltové agónii,« napsal web Abc.es, podle kterého velký díl viny na porážce mělo složení mužstva, které podlomilo už tak omezený potenciál národního týmu. Podle serveru Sport.es byl výkon Španělů od počátku mistrovství špatný a zápas s Rusy tak představoval jen osudné vyústění jejich nastoupené cesty.

Podle katalánského listu La Vanguardia vypadlo Španělsko, které se potýkalo s problémy už před šampionátem, po zásluze, když nejen proti Rusku předvedlo zcela fádní výkon. »Nedosáhlo přijatelné úrovně hry v žádném ze svých čtyř zápasů v Rusku,« uvedl deník. Podle listu El Periódico byla španělská hra proti disciplinovanému soupeři »extrémně impotentní«, zkrátka jednou velkou katastrofou.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.