FOTO - Pixabay

Tranzitní migrační centra přijata s otazníky

Pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera, který počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, v úterý vyvolal očekávatelné převážně zdrženlivé reakce v samotném Německu i v sousedních zemích.

Dohoda, která v pondělí alespoň prozatím zažehnala rozkol uvnitř německé vládní konzervativní unie CDU/CSU, předpokládá zřízení tranzitních center u rakouských hranic. Mají odtud být do Rakouska vraceni žadatelé o azyl registrovaní jinde v EU. Opatření však nebyla s nadšením přijata německými sociálními demokraty (SPD), kteří tvoří s CDU/CSU vládní koalici, ani rakouskými politiky.

Podle předsedkyně SPD Andrey Nahlesové je v dohodě ještě řada otevřených otázek. Politička je přesvědčena, že pro naplnění ujednání mezi CDU a CSU je především zapotřebí dohoda s Rakouskem a Itálií.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl ve společném prohlášení sdělili, že jejich vláda připravuje opatření k ochraně jižní hranice. Rakušané zároveň zdůraznili, že očekávají rychlé objasnění pozice německé vlády a ujistili, že jsou připraveni na veškeré možné scénáře.

Německý ministr vnitra Seehofer, který je zároveň šéfem CSU, dopoledne hovořil s Kurzem a konstatoval, že u něj zaznamenal zájem na »rozumných řešeních«. Ve čtvrtek budou o záležitosti jednat ve Vídni. »Mluvíme samozřejmě také s Itálií,« podotkl Seehofer.

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová v lucemburské obci Schengenu upozornila, že nové plány budou nastolovat celou řadu právních i politických otázek. »My jsme do toho nebyli nikdy zapojeni. A teď čekáme na další podrobnosti z německé strany,« prohlásila ministryně.

Ostře kompromis CDU/CSU kritizoval šéf opozičních rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Christian Kern. »Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska,« řekl exkancléř deníku Süddeutsche Zeitung.

Čeští politici hodnotí německý azylový kompromis pozitivněji. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dává najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Další čeští politici hodnotili kompromis na dotaz ČTK jako posun v postoji Německa k migrantům. Někteří by ale uvítali evropské řešení a mluví o komplikacích pro turisty či lidi cestující za prací přes hranice.

Francie přijme »azylanty« z lodí

Francie přijme přes 130 uprchlíků ze dvou humanitárních lodí, které přepravily stovky migrantů z Afriky do Evropy. Půjde o lidi, na které se vztahuje právo na azyl. Agentuře AFP to řekl generální ředitel francouzského úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) Pascal Brice.

Podle něj jde o občany zejména z Eritreje a Súdánu. Týká se to asi 80 uprchlíků z lodě Aquarius a 52 z plavidla Lifeline. Ve Francii budou moci projít procedurou, na jejímž konci by jim úřady měly přiznat status uprchlíků.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 11 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-07-05 23:19
V 18. století vykořisťovatelé kupovali v Africe otroky a vozili je
přes moře na práci. Dnes jsou neokolonialisté dál: nastavili
podmínky, že jsou Afričané ekonomicky nuceni přes moře plout
"dobrovolně" a za svoje. Mají pravdu vykořisťovatelé, když
tvrdí, že je masová imigrace nesmírně obohatí. Ale Afriku toto
drancování nesmírně zbídačí, tak jako ji zbídačilo otrokářství
před pár staletími nebo koloniální okupace v nedávné době. Kdo se
na tom chce podílet? Stačí pár rádobyhumanistických frází podle
vzoru "úděl bílého muže"?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.