Čína podporuje dovoz nižšími cly

Čína výrazně snížila cla na automobily, automobilové součástky a širokou škálu spotřebního zboží. Snaží se tak podpořit dovoz. Informovala o tom státní tisková agentura Nová Čína na svých internetových stránkách.

Čínská cla na dovoz osobních automobilů klesla na 15 procent z dosavadních 20 až 25 %. U automobilových součástek se snížila na šest procent z osmi až 25 %. Čína je největším automobilovým trhem na světě, představuje důležité odbytiště rovněž pro českou automobilku Škoda Auto.

Čína snížila cla rovněž u 1449 produktů v oblasti spotřebního zboží, včetně domácích spotřebičů, kosmetiky, potravin, nápojů a léků. Průměrná celní sazba u těchto výrobků klesla na 6,9 z dosavadních 15,7 %, píše Nová Čína.

Podle agentury jde již o páté kolo snižování cel na spotřební zboží od roku 2015. »Výrazné snižování dovozních cel u zboží denní potřeby vede k většímu otevírání Číny,« uvedla čínská vláda.

Analytici se domnívají, že snižování cel pomůže Číně uspokojit rostoucí domácí poptávku a dosáhnout vyrovnanější obchodní bilance. »Rozšířený přístup k zahraničnímu zboží umožní čínským spotřebitelům využívat kvalitnější produkty a přiměje domácí podniky ke zvyšování konkurenceschopnosti,« uvedl výzkumný pracovník Čang Ťien-pching z Čínské akademie pro mezinárodní obchod a hospodářskou spolupráci.

Snížení cel přichází v době obav z globální obchodní války, za kterými stojí politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten minulý měsíc rozhodl o uvalení cel ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), což Peking přimělo k odvetě. První část odvetných cel ve výši 25 % na vybrané americké zboží by měla vstoupit v platnost v pátek a zahrnovat mimo jiné automobily.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.