FOTO - Pixabay

Média šíří dezinformace

Více než tři čtvrtiny Američanů se domnívají, že velká média se podílejí na šíření falešných zpráv.

Vyplývá to z průzkumu americké Monmouthské univerzity. Nedůvěra vůči médiím podle průzkumu roste. Aktuální průzkum, o němž informoval server Politico, ukázal, že 77 % respondentů vyjádřilo názor, že velké tradiční televize a noviny šíří »falešné zprávy«. Meziročně tak nedůvěra vůči mediálním společnostem prudce vzrostla. Loni v obdobném průzkumu vyjádřilo obavy z šíření dezinformací 63 % dotázaných. Jedenatřicet procent z 803 dotázaných je přesvědčeno, že sdělovací prostředky šíří dezinformace pravidelně a 46 % si myslí, že se tak děje příležitostně. Američané se však různí v představách o tom, co jsou »fake news«. Pětašedesát procent se přiklání k širšímu pojetí, že jde o rozhodnutí redakcí o tom, jaká témata budou zpravodajsky pokrývat. Čtvrtina respondentů byla pro užší definici, jakožto šíření fakticky nesprávných informací.

Samotný pojem »fake news« se překvapivě dobře ujal jak mezi Trumpovými příznivci, tak i mezi odpůrci. Podle průzkumu se 61 % demokratů domnívá, že média šíří dezinformace. Loni to bylo 43 %. Mezi republikány počet nedůvěřivců meziročně vzrostl ze 79 na 89 % a u osob, které se považují za nezávislé, z 66 na 82 %.

Třiaosmdesát procent Američanů se domnívá, že nepravdivé informace se snaží do velkých médií z vnějšku podstrčit zájmové skupiny. Zvláště silný je tento trend podle Američanů na sociálních sítích.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 23 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.