FOTO - Pixabay

Palestinským favoritem Barghútí

Pokud by se v Gaze a na okupovaném Západním břehu Jordánu konaly volby nástupce 82letého palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, vyhrál by je Marván Barghútí, člen strany Fatah, který byl v roce 2002 skandálně zatčen za účast na protiizraelských povstáních a následně vykonstruovaně odsouzen za vraždu k pěti doživotním trestům.

Druhým nejpopulárnějším kandidátem by byl Ismáíl Haníja, šéf islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Vyplývá to podle agentury Reuters z ve středu zveřejněného průzkumu veřejného mínění, který provedlo Palestinské centrum pro politiku a průzkum.

Izrael odsoudil Barghútího za údajné organizování útoků ozbrojeného křídla Fatahu. Podle agentury Reuters jde ale o pragmatika, který se těší přízni veřejnosti a má dobré vztahy se všemi palestinskými frakcemi, včetně Hamásu. Podle průzkumu by ve volbách získal 30 % hlasů, Haníja 23 %.

Abbás byl v květnu osm dnů hospitalizován kvůli zápalu plic, což vyvolalo otázky, kdo by se případně stal jeho nástupcem. Podle průzkumu, jehož výsledky se zakládají na odpovědích 2150 dospělých respondentů na Západním břehu a v pásmu Gazy, si 61 % respondentů přeje, aby Abbás rezignoval...

Abbás se stal palestinským prezidentem v roce 2005 po zavraždění svého předchůdce Jásira Arafata. I on usiloval o mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA ale v roce 2014 ztroskotalo kvůli nevoli Izraele jít cestou míru, mnoho Palestinců ale podle ČTK ztratilo důvěru i v Abbáse.

Abbásův mandát vypršel před devíti lety, ale žádné volby se nekonaly, zejména kvůli mocenskému boji mezi Fatahem a Hamásem. Na 48 % respondentů věří, že se po odchodu Abbáse budou znesvářené strany schopny dohodnout na vyhlášení voleb. Naopak 41 % Palestinců si to nemyslí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.