Gangsterský Washington

Americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi se podařilo na jednáních v Pchjongjangu dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž se bude KLDR zbavovat jaderných zbraní. Pompeo, který do KLDR přijel v pátek, to řekl v sobotu před odletem. Severokorejské ministerstvo zahraničí ale rozhovory označilo za problematické a viní USA ze vznášení jednostranných požadavků.

Mluvčí Pompeova úřadu Heather Nauertová předtím sdělila, že se zástupci USA a KLDR dohodli na sestavení pracovních skupin, které se budou zabývat »podstatnými věcmi« včetně ověřování snah o dosažení denuklearizace. Pompeo řekl, že značnou část diskuse strávil jednáním o tom, jak KLDR přizná svá jaderná a raketová zařízení, a o časovém rozvrhu, v němž se bude jaderných zbraní zbavovat. »Myslím, že jsme pokročili ve všech částech naší diskuse,« řekl ministr.

Severokorejská agentura KCNA podle ČTK ale v sobotu s odvoláním na nejmenovaného zástupce ministerstva zahraničí KLDR uvedla, že USA svými jednostrannými požadavky na denuklearizaci oslabují pevné odhodlání Pchjongjangu téma jaderného programu vyřešit. Výsledek jednání americké delegace vedené Pompeem KCNA označila za mimořádně problematický. Američané podle ní trvají na naprosté, ověřitelné a nezvratné denuklearizaci. KLDR ale podle agentury věří, že »nejrychlejší způsob«, jak dosáhnout toho, že z Korejského poloostrova budou odstraněny jaderné zbraně, je dohoda o postupných krocích, jež budou obě strany provádět zároveň. Vyjednávací metody Washingtonu odsoudila KLDR jako gangsterské. Od počátku jsou jednostranné a ultimativní.

Nauertová také řekla, že jednání s představiteli KLDR se týkala kromě otázek spojených s denuklearizací také repatriace ostatků amerických vojáků, kteří padli během korejské války v letech 1950-53. Rozhovory navazují na dohodu učiněnou mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru. KLDR se v červnu zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. V neděli při návštěvě Tokia Pompeo opět zdůrazňoval, že sankce proti Pchjongjangu zůstanou v platnosti až do odzbrojení.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 18 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


antal
2018-07-10 21:37
USA dnes predstavujú skôr banditský a pomerne hlúpy štát ako
hegemóna civilizácie. Je predsa jasné, že denuklearizácia KĽDR sa dá
dosiahnuť len spolu s podpisom záruk bezpečnosti pre KĽDR. Kladenie
jednostranných ultimatívnych podmienok povedie len k tomu, že KĽDR bude
pokračovať vo vývoji jadrových zbraní. Pretože tie sú najlepšou
zárukou pred americkými hlupákmi. Žiaľ, žiada sa celosvetová
denuklearizácia ako podmienka prežitia civilizácie.
pleningeri
2018-07-09 19:39
Co nabízí "Pomelo" za denuklearizaci KLDR? Pouze zrušení
sankcí a ve vzdálené budoucnosti snad i "šťastný život".
Jak respektuje americká administrativa jí podepsané dohody již
mnohokrát předvedla.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.