Ilustrační FOTO - Pixabay

»Britský Trump« podal demisi kvůli brexitu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson, přezdívaný občas nejen kvůli své podobě s americkým prezidentem »Britský Trump«, podal demisi kvůli neshodám ve vládě kolem plánu odchodu země z Evropské unie.

Ten představila minulý týden premiérka Theresa Mayová. Johnson, který je důsledným zastáncem odchodu Británie ze společenství, tak následoval ministra pro brexit Davida Davise a Davisova prvního náměstka Stevea Bakera (Davis odstoupil v noci). Všichni jsou stoupenci tzv. tvrdého brexitu, tedy bez výrazných kompromisů s Bruselem. »Odpoledne přijala premiérka rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona. Jeho nástupce bude brzy oznámen. Předsedkyně vlády Borisovi děkuje za jeho práci,« uvedl úřad Mayové v prohlášení.

Novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie se stal Dominic Raab, muž s českými kořeny. »Královna s potěšením schválila jmenování poslance Dominica Raaba ministrem pro vystoupení z Evropské unie,« citovala agentura Reuters opět premiérčin úřad.

Raab svou kariéru začal jako obchodní právník, později působil v Bruselu jako poradce pro unijní a mezinárodní obchodní právo. V roce 2000 vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a v roce 2010 byl zvolen do parlamentu. Postupně působil v několika funkcích vládních a ministerských náměstků, do nynějška měl na starosti otázky bytové výstavby.

Nespokojeni s Mayovou

S řízením jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie pod vedením premiérky Mayové je spokojeno jen 29 % Britů. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury ORB International. Podle ČTK je to pro Mayovou nejhorší výsledek od listopadu 2016, kdy ORB s tímto typem sondáže začala. Na vrcholu obliby své brexitové politiky byla Mayová v první polovině loňského roku, kdy její práci pro odchod z EU kladně hodnotilo 55 % dotazovaných Britů. Nyní si většina dotazovaných Britů myslí, že Mayová nedokáže dojednat pro Británii správnou dohodu.

Myslí si to pochopitelně i konkurenční labourističtí poslanci včetně šéfa strany Jeremyho Corbyna. Ti označují rezignaci Davise (jejich ohlasy na odchod Johnsona do naší uzávěrky nedorazily) za důkaz chaosu ve vládě konzervativní premiérky. Podobný názor zastávají i liberální demokraté či skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Ani postoj vládních konzervativců není jednotný. Zatímco Mayová s důvody Davisova kroku nesouhlasí, příznivci tvrdého brexitu rezignace přivítali jako páku na premiérku a brexitová jednání. »Rezignace Davida Davise v této klíčové době ukazuje, že Theresa Mayová nemá už žádnou autoritu a že není schopná brexit uskutečnit,« uvedl skutečně levicový šéf labouristů Jeremy Corbyn.

Labouristický poslanec David Lammy označil Davise za člověka, jenž nedokázal převzít odpovědnost a je zodpovědný za nynější situaci, kterou poslanec označil za kolosální chaos. Podobně hovořil také labourista Ian Lavery.

Keir Starmer, který je mluvčím labouristů pro brexit, míní, že Mayová by měla nyní požádat parlament o důvěru. »Myslím, že premiérka by měla nechat parlament, aby o její pozici hlasoval,« řekl ještě předtím, než vešla ve známost demise Johnsona.

Je to binec

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová poznamenala, že jednota britské vlády příliš dlouho netrvala. »Vláda Spojeného království je v naprostém chaosu a na nule, pokud jde o autoritu. To je binec,« napsala.

Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, se zase domnívá, že Davis se rozhodl uspokojit své ego místo toho, aby pracoval pro svou zemi. »Psychodrama u konzervativců krok za krokem rozkládá britskou pověst a britské hospodářství... Nutnost zastavit brexit je nyní nevyhnutelná,« dodal.

To Evropská komise nechtěla komentovat oznámenou rezignaci Davise. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že komise a její vyjednávací tým je britské straně nadále k dispozici a bude se dál snažit v rozhovorech dosáhnout dohody. Schinas doplnil, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v neděli hovořil telefonicky s britskou premiérkou. Na tiskové konferenci pak po jednání summitu EU-Ukrajina stihl krátce okomentovat i Johnsonův konec ve vládě, když ironicky poznamenal, že série rezignací skutečně odráží jednotu, která v pátek panovala na jednání britského kabinetu v Chequers, asi 70 kilometrů od Londýna. Mayová tam dokonce zabrala před jednáním ministrům mobily...

Podle diplomatů, kteří jsou s vývojem rozhovorů o brexitu obeznámeni, Davis v posledních měsících příliš jednání jako takových nevedl a s EU nekomunikoval - od března byl například v Bruselu jen jednou. Hlavním kontaktem pro unijní vyjednávací tým se v posledních týdnech stal Oliver Robbins, blízký spolupracovník premiérky Mayové.

Ta v pátek představila návrh na vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky, což kritici hodnotí jako opouštění základů brexitu. A zatímco všichni řešili pomalý rozpad její vlády, ona si před poslanci falešně stěžovala na přístup EU...

Rozladěn i Tusk

Zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií, zdaleka se neblíží řešení ať už s Davisovou účastí či bez ní, poznamenal odpoledne předseda Evropské rady Donald Tusk. Ve chvíli, kdy mluvil před novináři, přišla z Londýna zpráva, že rezignoval i ministr zahraničí Boris Johnson. »Bohužel myšlenka brexitu s Davidem Davisem neodešla,« prohlásil Tusk s tím, že politici přicházejí a odcházejí, ale problémy, kterým pomohli na svět, zůstávají. Podobné vyjádření podle něj platí i pro Johnsonův konec ve vládě.

Jde jí po krku?

Podle listu The Guardian je Johnsonův odchod snahou politika vystřídat Mayovou na postu premiéra. S jeho odchodem se podle politologů začne premiérčino křeslo skutečně ohýbat v základech. Jako první možný nástupce Johnsona byl zmíněn ministr životního prostředí Michael Gove.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.