Ilustrační FOTO - Haló noviny

Turecko dál zatýká a propouští

Turecko v neděli vydalo dekret, na jehož základě bylo propuštěno více než 18 600 státních zaměstnanců, hlavně policisté a vojáci. Podle médií jde o poslední mimořádné opatření přijeté v rámci výjimečného stavu, který byl v Turecku obnovován od (vykonstruovaného) pokusu o státní převrat v roce 2016.

Prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan po červnovém vítězství ve volbách oznámil, že Turecko už výjimečný stav potřebovat nebude. Podle tureckých médií měl být zrušen.

Tvrdé tresty pro lidi od Zamana

Ještě předtím, konkrétně v pátek, ale turecký soud stihl poslat do vězení další čtyři novináře kvůli obvinění z toho, že měli vazby na zmiňovaný neúspěšný rádobypokus o státní převrat přede dvěma roky.

Osm let a devět měsíců mají strávit za mřížemi Ali Bulac a Sahin Alpay za údajné členství v teroristické organizaci. Na 10,5 roku byli odsouzeni Mümtazer Türköne a Mustafa Ünal. Všichni pracovali pro deník Zaman, který býval největším opozičním listem v zemi, než nad ním přede dvěma roky převzaly turecké úřady (samozřejmě »demokraticky«) kontrolu...

Po smyšleném pokusu o puč, z něhož Ankara viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které účelově označuje za teroristickou skupinu, bylo podle nezávislé organizace P24 v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně vysílání kurdského dětského programu (asi se jeho tvůrci málo klaněli samozvanému sultánovi Erdoganovi).

Za rok a půl bylo podle ČTK propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 000 lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je v současnosti v Turecku podle novinářské asociace i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory terorismu. Věžněni jsou i dva Češi, kteří jeli pomáhat na frontu iráckým a syrským Kurdům.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.