Ilustrační FOTO - Haló noviny

O doplatek rodičovské by rodiny neměly přijít

Rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek na dítě a narodí se jim v této době další potomek, by si mohli finančně polepšit. Poslanci ze sedmi klubů v čele s Alešem Juchelkou (ANO) navrhli v novele o státní sociální podpoře, aby jim stát vyplatil zbylou část příspěvku na starší dítě jednorázově.

V současnosti jim podle zákona nárok na dávku na toto dítě zaniká.

»Ustanovení nároku na výplatu nevyčerpané částky z celkové částky rodičovského příspěvku na nejmladší dítě v rodině v případě, že se nejmladším dítětem v rodině stane jiné dítě, představuje účinné, spravedlivé a administrativně jednoduché opatření naplňující státní politiku podpory rodin s dětmi,« napsali autoři v důvodové zprávě. Současný stav označují za diskriminační vůči rodinám, které přivedou na svět v poměrně krátké době dalšího potomka.

Mnozí možná toto poměrně složité vysvětlení úplně nechápou. Maminky (nebo tátové) na rodičovské dovolené však moc dobře vědí, oč jde. Předkladatelé uvádějí, že loni zanikl nárok na čerpání příspěvku na starší dítě kvůli narození dalšího potomka v 8985 případech. Rodiče kvůli tomu nevyčerpali asi 582 milionů korun, na něž by jinak měli nárok. Tato částka by byla předpokládaný roční rozpočtový dopad novely. Stát vyplatil na této dávce minulý rok celkem zhruba 23 miliard korun.

»Už v minulosti a vlastně stále dostáváme od našich mladých voličů otázku, proč v mnoha případech nelze dočerpat celý rodičovský příspěvek. Rodiče to podle nás oprávněně považují za nespravedlnost. Opravdu jsme se chtěli našim návrhem přiblížit praxi. Nemyslíme si, že by to byl velký zásah do státního rozpočtu. A víceméně to vidíme jako podporu rodičů, kteří chtějí mít druhé nebo třetí dítě chce co nejdřív,« sdělila našemu listu místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová (KSČM), která je pod předlohou rovněž podepsaná. »Vidíme v tom důležitou podporu mladých rodin, aby neoddalovaly druhé či třetí dítě. A nárok by mohly dočerpat celý,« dodala.

Místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová.

Rodičovský příspěvek nyní činí celkově 220 tisíc korun, rodiče mohou jeho měsíční čerpání rozložit až do čtyř let věku dítěte. V případě vícerčat se celková částka dávky zvyšuje úpravou schválenou na konci minulého volebního období na 330 tisíc korun.

Předkladatelé uvádějí, že loni zanikl nárok na čerpání příspěvku na starší dítě kvůli narození dalšího potomka v 8985 případech. Rodiče kvůli tomu nevyčerpali asi 582 milionů korun, na něž by jinak měli nárok. Tato částka by byla předpokládaný roční rozpočtový dopad novely. Stát vyplatil na této dávce minulý rok celkem zhruba 23 miliard korun. Šanci podle Aulické novela má, protože ji podepsali poslanci napříč politickým spektrem. »Jsem ráda, že v tom nehledáme politiku a opravdu my všichni podepsaní si myslíme, že mladým je třeba vyjít vstříc, aby mladé rodiny mohly příspěvek vyčerpat. V současnosti v tom nespravedlnost určitě je, dodala poslankyně KSČM.

Předlohu, pod níž jsou podpisy poslanců ANO, ODS, Pirátů, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, nejdřív posoudí vláda. Rozhodnou o ní však zákonodárci.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.