Redakční sloupek

Co s krizí levice

Minulý týden jsem psal o půlmiliardovém fotbalovém zlatém padáku a byl jsem v diskusi pod článkem nařčen z tematické vyprázdněnosti, což spolu se mnou odnesl dost nelogicky i ÚV KSČM. Ale protože čtenář je pán, dokonce i ten, který nechce umět číst a chápat v souvislostech, rozhodl jsem se dnes pro téma témat. Snad uspokojím i kritikův apetit. Tím spíš, že když on na mě s ÚV, tak já na něj s Gregorem Gysim. Tedy samotným šéfem Evropské levice a poslancem Bundestagu za Die Linke.

Při jeho červnové návštěvě Prahy jsem s Gysim měl možnost dělat rozhovor, ale ještě přede mnou se dostal na plac kolega ze serveru A2larm.cz, který tohoto pořadí jaksepatří využil a vytvořil skutečně vynikající interview, když z této VIP levicové osobnosti dostal jednu perlu za druhou. A dokonce i recept na to, jak minimálně přibrzdit celoevropskou krizi levice...

Osou rozhovoru pro A2larm je pochopitelně současné ústřední téma starého kontinentu i EU - migrační krize, v níž se Gysi v nedávném sporu i uvnitř německé Levice postavil na stranu většiny - té vůči migrantům vstřícné, tolerantní. Jakkoli samozřejmě i on kritizuje hlavně fakt, že v Evropě nepodnikáme žádné účinné kroky, které by zabránily příčinám uprchlictví - válkám, bídě a hladu. A připomíná v této souvislosti, že sociální otázka už není jen otázkou národních států, ale protože nadnárodní korporace dnes mají výrobny na všech kontinentech, tak z ní učinily otázku přežití celého lidstva.

Když k tomu připočteme, že lidé slovy Gysiho začali nesnášet politický establishment, a proto volí kandidáty, kteří přicházejí zvnějšku (jako je Trump či u nás Babiš a Okamura), tak ve spojitosti se selháváním celé levice, o kterém Gysi nepochybuje, je tu situace vskutku alarmující... Za selháváním levice vidí šéf EL stále hlavně »důsledek sovětského socialismu a jeho historické porážky, z jehož dědictví se totiž levice pořád ještě nevzpamatovala«! Jako řešení pak nabízí levicové posílení liberálního středu v boji s pravicovými populisty, což ale nevylučuje potřebu být zároveň důslednější a programově jasněji levicový nejen v oněch sociálních otázkách, v boji za daňovou spravedlnost a rovnost šancí - za přístup ke vzdělání, umění, kultuře. »Vždycky říkám levicovým stranám, že voliče a voličky, kteří volí pravičáky, přetáhneme na naši stranu. Ale neuděláme to tak, že jim budeme říkat to samé co pravice. Musíme je přesvědčit o opaku. Kdybych ultrapravici vycházel vstříc, ztratím (další) velkou část voličů,« uzavírá pro A2larm Gysi!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.1, celkem 30 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-07-13 23:20
Gysi obhajoval nepřátele, místo aby budoval socialismus. On a jemu
podobní všechno rozbourali (argumentovali dost malichernými důvody),
ale ani po 30 letech nedokázali představit žádnou alternativu k
sovětskému modelu. A právě to je důvod krize levice. Místo hájení
práv pracujících se funkcionáři bijí za homosexuály, zvířátka a
kapitalisty (podporou přílivu levné pracovní síly z rozvojových
zemí). Takovou "levici" voliči opravdu nepotřebují, jak
ukazují ve volbách.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.