Právo si nakoupit…

  1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok

  Velikonoční pondělí

  8. květen – Den vítězství

  28. září – Den české státnosti

  28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu

  24. prosinec – Štědrý den (od 12 do 24 hodin)

  25. prosinec – 1. svátek vánoční

  26. prosinec – 2. svátek vánoční

Občas se někdo podivuje, proč právě těchhle osm svátků bylo vybráno, aby měla většina obchodů zavřeno. Občas - o něco častěji a hlasitěji - se ozývá argument, že některé mámy (protože hlavní tíhu práce ve většině velkých prodejen, o kterých je řeč, nesou právě ony nebo prostě ženy) nechtějí, aby se otvírací doba o svátcích rušila, protože za ně mají příplatky. Ty ženy nejsou hloupé. Vědí, že trpí především jejich rodiny, jejich děti. Ale na druhé straně ty peníze naléhavě potřebují…

Tohle dilema se v plné nahotě otevřelo právě teď, 5. a 6. července. Je o to silnější, že začaly prázdniny. Děti jsou doma a mámy, místo aby se jim věnovaly, sedí za kasou nebo běhají mezi regály. Případné řeči o tom, že si od sebe navzájem odpočinou, jsou většinou jen póza. A onen ztracený čas, daný jen tím, že si někdo zvykl nakupovat o svátcích, je jedním z hlavních důvodů celkového zhoršení chování našich dětí a nakonec i zhoršení mezilidských vztahů vůbec.

Chci tady a teď poděkovat všem, kteří vytrvale bojovali za zavřené obchody o volných dnech, a dokonce v tomto boji pokračují. Přátelé odboráři, i vy ostatní, kteří nás podporujete, nevzdávejme se a pokračujme, i v tom, aby zavření obchodů o svátcích (v konečné fázi

o všech svátcích) neznamenalo pokles mezd u těch, které (i kteří, samozřejmě) se budou těšit z volna. Proto jsme přece tady. Že kapitalista nedá nikomu nic zadarmo, je celkem historicky ověřená skutečnost. Zázraky se nedějí. Ale ani solidarita stále ještě není pouhé prázdné slovo. Nenechme trh, aby si s námi dělal, co chce. Trh má sloužit, ne vládnout. A právo si nakoupit nemůže být trvale nadřazeno právu na odpočinek.

Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 20 hlasů.

Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.