Andrés Manuel López Obrador. FOTO - wikimedia commons

Obrador chce snížit závislost na USA

Vítěz mexických prezidentských voleb Andrés Manuel López Obrador chce během prvních tří let ve funkci ukončit masivní dovoz paliv a současně posílit domácí sektor zpracování ropy.

Prakticky veškerý dovoz paliv do Mexika v současné době kryjí dodávky ze Spojených států, uvedla agentura Reuters.

López Obrador, který se v prosinci po dlouhé době stane prvním levicovým prezidentem Mexika, se hodlá na rozvoj ropného průmyslu soustředit okamžitě po nástupu do funkce. Vybudovat chce buď jednu velkou, nebo dvě středně velké rafinerie.

Produkce domácích rafinerií v posledních letech prudce klesá, výroba benzinu je v porovnání s rokem 2013 poloviční a pokrývá jen asi čtvrtinu poptávky. Od roku 2013 se podle údajů státní ropné společnosti Pemex dovoz benzinu zvýšil téměř o dvě třetiny a dovoz nafty se zdvojnásobil. Letos Mexiko dováží v průměru 590 000 barelů benzinu denně, dovoz nafty dosahuje 232 000 barelů denně (b. d.).

Během své kampaně López Obrador kritizoval skutečnost, že Mexiko prošlo v roce 2013 reformou trhu s energiemi, která ukončila monopol státního podniku Pemex. Ten dříve ovládal vše od těžby ropy až po maloobchodní prodej.

»Nejdůležitější je teď vyřešit problém propadu produkce ropy,« prohlásil budoucí prezident. Od ledna do května se v Mexiku těžilo v průměru 1,9 milionu barelů ropy denně, zatímco v rekordním roce 2004 to bylo téměř 3,4 mil. b. d.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.