Ilustrační FOTO - Pixabay

Budvar: vyšší náklady, přesto slušný zisk

Národní podnik Budějovický Budvar měl loni tržby ve výši 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, činil 314,7 milionu Kč. Informoval o tom mluvčí Budvaru Petr Samec s tím, že v roce předchozím měl Budvar rekordní tržby ve výši 2,54 mld. Kč a zisk před zdaněním 337,3 mil. Kč.

Ředitel Budvaru Petr Dvořák uvedl, že do loňských tržeb se negativně promítlo posilování české koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Zisk po zdanění byl 255 mil. Kč, meziročně o 3,6 % menší. Do provozního zisku, který loni klesl o sedm procent na 321 mil. Kč, se podle výroční zprávy promítl meziroční nárůst osobních nákladů o 7,3 %.

Podle Dvořáka výrazně vzrostla cena hlávkového žateckého chmele a podražila doprava. Národní podnik řešil i nedostatek pracovníků a musel se vyrovnat i se zvýšením minimální mzdy o 1100 Kč na 11 000 Kč. »Vzhledem k situaci, kdy nedokážeme uspokojovat objednávky v plné výši kvůli omezené výrobní kapacitě, přetíženosti linek a průběžnému nedostatku pracovníků, je naší prioritou realizovat investiční strategii rozvoje podniku,« řekl Dvořák. Loni Budvar investoval 735 mil. Kč.

Podnik nezopakoval rekordní výstav z roku 2016, který představoval 1,61 mil. hektolitrů piva. Budvar řešil loni technické problémy, zejména poruchy lahvárenských stáčecích kapacit a nedostatek pracovníků v třísměnných a nepřetržitých provozech. Kvůli tomu nedokázal vykrýt zvýšenou poptávku po pivu v lahvích a plechovkách. Budvar loni prodal 1,55 mil. hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu.

Růst vývozu a masivní investice

Pivovar se 670 zaměstnanci loni vyvezl rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990 000 hektolitrů piva, meziročně o 1,5 % více. Rostoucí prodeje v zahraničí s sebou podle výroční zprávy přináší ztráty a zpomalení pohybu vratných obalů. Budvar proto loni sáhl k tvorbě rezerv, které se v provozním zisku promítly ve výši asi 16 mil. Kč.

Letos v březnu zprovoznil Budvar modernizovanou linku na stáčení piva do plechovek za 40 mil. Kč. Od dubna je ve zkušebním provozu nové logistické centrum za 750 mil. Kč, v květnu se začal stavět nový ležácký sklep za 250 mil. Kč, výrobní kapacity pro dozrávání piva se zvýší o 20 %. Letos začnou i stavba nové stáčírny lahví a výrobních kapacit pro hlavní kvašení. Posledním rozšířením bude nová varna. Jde o součást rozvojového plánu, který začal v roce 2016, do roku 2020 investuje Budvar dvě miliardy. Poté stoupne roční výstav o čtvrtinu na dva miliony hektolitrů.

Výroční zpráva uvádí, že v Rusku se loni Budvar soudně bránil neoprávněným importům zboží. »V Německu podnik úspěšně zasahuje proti nabídce a prodejům piva společnosti Anheuser-Busch InBev. Na základě rozesílaných varovných dopisů jsou prodeje zastaveny,« stojí ve výroční zprávě. V Maďarsku loni Budvar obhájil ochrannou známku BUD vůči AB InBev.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.