Europoslanec Miroslav Poche. FOTO - Haló noviny

Poche žádnou funkci nemá

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je nominantem své strany na post šéfa diplomacie, v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není, řekl včera poslancům zahraničního výboru ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

»Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem,« řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět pirátského poslance Jana Lipavského. »Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace,« dodal Hamáček. Státní tajemník Miloslav Stašek informoval členy výboru, že na ministerstvu zahraničí budou obnoveny posty politických náměstků, sedmičlenný politický kabinet ministra a vznikne analytický odbor. Změny jsou zahrnuty v systemizaci, kterou schválila vláda, doplnil Stašek.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman však Pocheho odmítl jmenovat a využil nabídky vládní koalice, aby místo něj pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který ve vládě zastává také post ministra vnitra.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. »Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem,« řekl.

Poslanci chtěli od Hamáčka slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Za hlavní úkol, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek. Ve středu Českou republiku na summitu zastoupí prezident Zeman, ve čtvrtek by do Bruselu měla přiletět delegace vedená premiérem Babišem, v níž má být i Hamáček. Jeho účast však závisí na tom, jak bude postupovat hlasování o důvěře vládě, které je naplánováno na středu.

Hamáček také dodal, že se chce v maximální míře účastnit všech jednání unijních ministrů zahraničí a vnitra. Připustil, že v některých případech ho patrně budou muset zastoupit náměstci. Takový postup však podle jeho slov není výjimkou ani u jiných zemí.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2018-07-11 11:51
Stačí se jen podívat na ten jeho ksicht a reálně uvažujícímu
zdravému člověku se musí udělat v ten moment nevolno.
Prokopic.Karel
2018-07-11 11:39
V tomto naprosto s komunisty souhlasím: stačí si přehrát jeho
vystoupení v TV v květnu (po 18.30), kdy ještě nebylo ve věci jeho
dalšího působení jasno. Jeho názory na USA, Stát Izrael a na
přistěhovalce vůbec nekorespondují se stanoviskem předsedy vlády a
prezidenta. A to je právě u role šéfa ZAMINI naprosto klíčové.
Tečka.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.