Velehrad centrem Velké Moravy?

V televizním zpravodajství z tzv. Dnů dobré vůle jsme se dozvěděli, že Velehrad, kde se každoročně konají poutě, oslavují příchod Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. Prý, řekl redaktor poslaný zajišťovat z onoho dne zpravodajství, že jde o »hlavní sídlo Velké Moravy«. Proto lidé sem také přicházejí domnívajíce se, že právě sem zamířili dva věrozvěsti.

Jenže ono je to všechno trochu jinak. Velehrad nikdy nebyl hlavním sídlem Velkomoravské říše, tedy velké Moravy, jak tvrdil televizní redaktor. Jen církev se pokusila zmást věřící a dala mu punc »sídelního města«, kam oba soluňští bratři vlastně směřovali a kde byli přijati knížetem Rostislavem. Napomohla tak lidovému výkladu vzniklému po násilné rekatolizaci země. I proto zde vznikl chrám a sídlo srovnatelné s pražskými jezuitskými paláci. Bylo třeba potřít ducha Velké Moravy.

O skutečné sídlo Velkomoravské říše se vedou spory. Bylo jím nepříliš vzdálené Staré Město, nebo Mikulčice, či dokonce Pohansko? Tam se našly pozůstatky velkých staveb z 9. století. Nikoli na Velehradě. O něm nejstarší doklad je z roku 1131. Vlastně jde jen o zmínku, která zřejmě nestála biskupovi Jindřichu Zdíkovi ani za větší pozornost.

Takže, pánové z televize, když se něco tvrdí, mělo by se napřed vědět.

Doc. Dr. Václav ŠENKÝŘ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 18 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-07-11 19:11
Přikláněl bych se k aglomeraci Uherského Hradiště. Dnešní
"Velehrad", to je v podstatě velehradský klášter, tedy
klášter u Velehradu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.