FOTO - Pixabay

Havaj anektovaly Spojené státy!

Jedno z nejodlehlejších, ale také nejkrásnějších míst na planetě - to je Havaj, jejíž jméno se stalo synonymem pro pohodu a nicnedělání. Řetězec vulkanických ostrovů, kde žije 1,3 milionu obyvatel, se stal turistickým magnetem a rájem vodních sportů.

Události na zdejší strategické americké vojenské základně Pearl Harbor sehrály také důležitou roli ve 2. světové válce. Před 120 lety, 7. července 1898, Havajské ostrovy anektovaly Spojené státy, 50. státem USA a poslední hvězdou na vlajce USA se staly v roce 1959.

Polynésané i Cook

Prvními obyvateli na Havaji byli zřejmě Polynésané, kteří sem připluli již 300 let před Kristem. Prvními bělochy se pak stali námořníci Angličana Jamese Cooka. Na ostrovy poté začali přicházet obchodníci, kteří se zajímali především o santalové dřevo. Rozběhl se prosperující obchod, který však časem přispěl k zániku havajské kultury. Střelné zbraně, alkohol, drogy a epidemie nemocí způsobily, že místních lidí začalo ubývat ve prospěch přistěhovalců z Asie a Ameriky (ze 300 000 domorodců v Cookově době jich v roce 1820 zbyla jen třetina). Havajská společnost byla rozdělena na kasty a nebyly jí cizí ani lidské oběti. Jejich konec přišel až s činností křesťanských misionářů.

Po státním převratu z roku 1893 povstalci složení převážně z občanů Spojených států svrhli královnu Havajského království Liliuokalani. Moci se chopil tzv. výbor občanské bezpečnosti, který požadoval připojení k USA. S tím ale nesouhlasil americký prezident Grover Cleveland a v červenci 1894 byla vyhlášena Havajská republika. V roce 1897 nový americký prezident William McKinley souhlasil se smlouvou o anexi Havajských ostrovů, která byla podepsána 7. července 1898 a ostrovy byly nezákonně anektovány ve prospěch USA.

Od roku 1900 měly ostrovy statut amerického teritoria v čele s guvernérem. Posléze se začalo uvažovat o trvalém připojení Havaje k USA. Rychlý ekonomický růst po válce a pověst havajských válečníků nastolily podle ČTK otázku, zda mají být ostrovy přijaty do Unie, nebo mají směřovat k nezávislosti. Nakonec zvítězila první možnost.

Havaj (přezdívanou Aloha State) tvoří osm hlavních ostrovů a více než stovka menších ostrůvků a atolů. Všechny se od sebe liší barevností a stylem života. Je zde příjemné podnebí, nádherné pláže, bohatá vegetace a květena i činné vulkány. Nejnavštěvovanějším ostrovem, kde žijí více než tři čtvrtiny obyvatel, je Oahu. Leží na něm také hlavní město celého souostroví Honolulu, které se kromě proslulé pláže Waikiki může pyšnit i velmi slavným rodákem, kterým je bývalý americký prezident Barack Obama...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 27 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.