Ilustrační FOTO - pixabay

Přibývá bezohledného hledání vltavínů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Jihočeském kraji eviduje nárůst počtu případů, kdy lidé ničí přírodu hledáním vltavínů. V polích nebo lesích po nich totiž často zůstávají několik metrů hluboké výkopy.

Jihočeský kraj dlouhodobě patří mezi lokality s největším výskytem vltavínů. Počet případů hledání této horniny narostl hlavně v posledních dvou letech.

»My jsme dříve neměli moc šancí, jak kopáče vltavínů pokutovat. V současné době jsme přistoupili k užší spolupráci s policií i obcemi. Nyní máme možnost v přestupkovém řízení uložit zákaz činnosti v celém Jihočeském kraji. V okamžiku, kdy jsou pak přistiženi znovu, policie se to snaží kvalifikovat jako maření úředního rozhodnutí, což je trestný čin,« uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček, podle kterého se kopáním vltavínů ničí zemědělský půdní fond nebo lesní porost.

Vltavíny se nacházejí především v několika lokalitách Jihočeského kraje, například v okolí obce Besednice na Českokrumlovsku, Vrábče na Českobudějovicku nebo u Netolic na Prachaticku. »Většinou se jedná o stejné lidi, kteří se této činnosti věnují,« uvedl Jiráček.

ČIŽP loni v Jihočeském kraji uložila 257 pokut za více než osm milionů korun, to je nepatrně méně než v roce 2016. Inspektoři v regionu loni vyrazili na 1146 kontrol. Nejvyšší pokutu loni uložili společnosti Villena za vykácení 840 metrů krychlových dřeva v lese na Českokrumlovsku. Firma za to dostala sankci 1,2 milionu korun.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.