FOTO - Haló noviny

Noční vlci mají pobočku v SR

Ruský klub motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, zřídil pobočku na Slovensku. Informovalo o tom ruské velvyslanectví na Slovensku. Slovenské úřady proti klubu zakročit zatím neplánují, byť ministerstvo zahraničí vyslovilo znepokojení nad snahami klubu usadit se v zemi.

MotoBikeři každoročně organizují přejezdy evropskými státy včetně ČR u příležitosti výročí 2. světové války. Například předloni polské úřady motorkářům ale zakázaly vstup do schengenského prostoru. Vlci se tehdy polskému zákazu nakonec vyhnuli leteckým přesunem do Bratislavy.

Otevření »evropského štábu« Nočních vlků na západě Slovenska se uskutečnilo již v červnu a zúčastnil se ho zástupce ruského velvyslanectví na Slovensku. Ruský velvyslanec v zemi pod Tatrami se v minulosti podle ČTK opakovaně setkal s motorkáři při jejich jízdě přes Bratislavu.

»Snahy tohoto klubu o etablování se na Slovensku vnímáme se znepokojením. Názory, které šíří někteří jeho členové, považujeme za škodlivé, zvláště pokud jde o teze hraničící s revanšismem a přepisováním historie,« citoval list Pravda mluvčího slovenského ministerstva zahraničí Petera Suska. Ten ale bohužel svá obvinění nespecifikoval.

Slovenské ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že v souvislosti s činností klubu nedošlo k protizákonnému jednání. Postoj prozápadního prezidenta republiky Andreje Kisky se do naší uzávěrky zjistit nepodařilo. Je ale jasné, že jmenovitě on bude rozčilen nejvíc...

Nejsilnější slovenská opoziční strana, neoliberální Svoboda a solidarita, označila Noční vlky zcela absurdně za paramilitantní organizaci. Zřízení jejich základy na Slovensku je podle SaS potvrzením toho, že Kreml a jeho spojenci považují Slovensko za slabý článek v rámci EU a NATO.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.