Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zřícený strop zavalil několik lidí

V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy se zřítila část budovy. Spadlý strop o rozměrech zhruba pět krát deset metrů zavalil několik lidí, tři z nich se hasičům podařilo vyprostit a s těžkými zraněními předat lékařům.

Stav jednoho z vyproštěných je velmi vážný a záchranáři ho museli uvést do umělého spánku, řekla novinářům mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Stav dvou dalších dělníků je středně těžký.

Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. »Příčinu zřícení nelze předjímat. Pád stropu bude řádně prošetřen,« sdělil mluvčí Metrostavu Martin Patřičný.

Hasiči na místo vyslali sací bagr, který odsával sutiny, aby se místo vyčistilo. Na místě byl i psycholog, statik, inspekce práce a lidé z báňské služby. Záchranná služba aktivovala traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných, na místo poslala speciální vůz Atego a další dvě posádky.

Hasiči postavili provizorní ochranu proti dalšímu pádu. Riziko zřícení budovy podle mluvčí hasičů stále existuje. Kvůli velkému počtu techniky složek integrovaného systému byl pro osobní dopravu zastaven provoz na sousedící Národní třídě.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová uvedla, že bude potřeba prošetřit »roli památkářů« v celé věci. Národní památkový ústav její výroky označil za nepřijatelné.

V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě, kterou provádí Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Neštěstí, při nichž se zřítí část staveb, se často neobejdou bez zranění nebo ztrát na životech. Dosud největší stavební katastrofa na území ČR se udála 9. října 1928 v Praze. Na rohu ulic Biskupská a Na Poříčí se tehdy zřítila rozestavěná sedmipatrová budova, v troskách zahynulo 46 lidí a 23 jich bylo těžce zraněno. V Praze si životy čtyř lidí a pět zraněných vyžádal také 7. prosince 1965 sesuv části domu v ulici Na Pankráci v Praze 4.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.